Latem 2018 r. ( 4 lipca) Albania wprowadziła zakaz produkcji i sprzedaży lekkich toreb z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 35 mikronów. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grożą przedsiębiorcom kary finansowe. Lekkie torby plastikowe mogą nadal być oferowane bezpłatnie kupującym na regionalnych rynkach i targowiskach.
Jako alternatywę rząd promuje torby biodegradowalne lub wielokrotnego użytku. Wyroby te muszą być oznaczone, łatwo identyfikowalne. Władze planują regularne kontrole w firmach produkujących torby plastikowe.
- Lekkie torby plastikowe nie mają żadnej wartości recyklingowej - powiedział wiceminister środowiska i turystyki Ornela Cuci, zauważając że "torby plastikowe muszą mieć minimalną grubość 35 mikronów, aby nadawały się do ponownego użycia i miały wartość recyklingową" oraz, że decyzja ma na celu zachęcenie do produkcji wielozadaniowych toreb biodegradowalnych, które mogą ulec biodegradacji w ciągu 36 miesięcy.
Sytuacja na Bałkanach jest zróżnicowana. Macedonia zakazała stosowania lekkich toreb plastikowych w handlu już w 2009 roku, ale np. państwa członkowskie UE, Słowenia i Chorwacja obowiązkowe opłaty za użytkowanie toreb plastikowych wprowadzą dopiero 1 stycznia 2019 r.
Również Serbia podjęła decyzję o zakazie sprzedaży plastikowych toreb. Osoby i podmioty nieprzestrzegające tych ograniczeń będą karane grzywnami w wysokości do 1 260 euro. O rozważanym przez rząd zakazie stosowania toreb plastikowych już na początku tego roku informował Goran Trivan, serbski minister ochrony środowiska. Według nieoficjalnych szacunków, Serbowie wydają około 20 milionów euro rocznie na worki foliowe, a roczne zużycie plastikowych toreb na każdego mieszkańca wynosi średnio około 300 sztuk.
Urzędnicy ministerstwa Ochrony Środowiska poinformowali że Serbia wdroży wszystkie środki określone w niedawno wprowadzonej Europejskiej Strategii dla Tworzyw Sztucznych, która ogranicza stosowanie toreb plastikowych do 90 rocznie na osobę do końca 2019 roku.
Rumunia już w 2006 r. wprowadziła ustawę nakładającą obowiązkowy podatek na torby plastikowe nieulegające biodegradacji. Modyfikacja w 2011 r. obniżyła jego wysokość , co przez niektórych zostało uznano za sprzeczne z działaniami zmierzającymi do ochrony środowiska.
Od 1 stycznia 2019 r. ultracienkie reklamówki (poniżej 15 mikronów) zostaną objęte całkowitym zakazem sprzedaży. Wysokość kar przewidzianych za złamanie tego zakazu wynosić będzie od 15 000 RON do 25 000 RON (od ok. 13 000 do 22 000 złotych).
Decyzja ta ma zastosowanie do toreb transportowych wykonanych z cienkiego tworzywa sztucznego o grubości do 70 mikronów.
Grecy z kolei od 1 stycznia 2018 r. nałożyli opłatę na torby o grubości do 70 mikronów w wysokości 3 centy za sztukę. Od nowego roku ta opłata wynosić będzie 7 centów.
JL
Źródła:
balkangreenenergynews.com
www.romaniajournal.ro
rs.n1info.com
www.chaniapost.eu
Bałkany odwracają się od reklamówek
Czytaj więcej:
Rynek 1145
Branża opakowań 882
Ciekawostki 187
Ekologia 720
Folia 393
żywność 139
Opakowania 1751
Prawo 473