Na 64. Międzynarodowej Wystawie Innowacji w Barcelonie zaprezentowano przełomową technologię. Ekipa polskich badaczy, kierowana przez Adama Hańderka, zaproponowała pozyskiwanie olejów napędowych i benzyny z odpadów plastikowych, które nie nadają się do recyklingu. Pomysł spodobał się w Barcelonie i został uhonorowany jedną z głównych nagród oraz złotym medalem z wyróżnieniem.
Adam Hańderek i jego zespół jako pierwsi na świecie stworzyli technologię pozwalającą przerobić śmieci na benzynę i oleje napędowe, przestrzegając przy tym norm europejskich. Odkrycie to może w niedalekiej przyszłości przyczynić się do zlikwidowania problemów z coraz większą ilością śmieci na świecie.
O skali problemów najlepiej świadczą dane: co roku produkuje się około 311 milionów ton tworzyw sztucznych – 20% z nich ostatecznie kończy na wysypisku, często nie nadając się do recyklingu. Właśnie w obliczu problemów z rosnącymi stertami tego typu śmieci – nie nadającymi się do ponownego wykorzystania – pomysł Polaków może być przełomowy. Umożliwia spalanie zalegających na śmietniskach plastikowych toreb, ubrań, wykładzin i tym podobnych.
Polscy naukowcy którzy w tym roku przyjechali do Barcelony w 14 różnych zespołach, zostali uhonorowani łącznie trzema nagrodami głównymi i 14 medalami złotymi i srebrnymi. Zespół polskich badaczy, kierowany przez Adama Hańderka współpracuje z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji w Warszawie. Zespół rozpoczął już rozmowy z potencjalnymi inwestorami.
Benzyna z reklamówki?
Czytaj więcej:
Opakowania 1744
Motoryzacja 439
Targi 1314
Innowacje 738
Recykling 1098
Ekologia 711
Folia 391
Paliwa 58
Branża polimerów 1160