
- Instalacja pozwoli na produkcję sody nowego gatunku, o innych niż dotychczas własnościach fizyko-chemicznych. Spełnia ona nawet najbardziej wygórowane oczekiwania naszych obecnych klientów, pozwoli też dotrzeć do nowych odbiorców. Uzyskany produkt spełnia najsurowsze wymogi rynku europejskiego i światowego - tłumaczy Jan Szczepański, prezes Soda Mątwy.
Instalacja powstała w ciągu dwóch lat. Jej budowa została sfinansowana z kredytu i środków własnych firmy. - Inwestycja w liczących sobie już ponad 125 lat naszych zakładach, jest kolejnym skokiem technologicznym. Zastosowana w 1907 r. przez ówczesnego właściciela koncern Solvay'a tzw. metoda ciągła odeszła do historii - dodał prezes Szczepański.
Planowana zdolność produkcyjna nowej instalacji w Mątwach wynosi około 500 tys. ton rocznie. Dzięki jej uruchomieniu Soda Mątwy zwiększy produkcję sody kalcynowanej ciężkiej przeznaczonej m.in. surowca dla przemysłu szklarskiego z prawie 430 tys. ton w 2006 r. do 486 tys. w roku bieżącym i 510 tys. ton w 2008 r.
Należące od 1996 roku do Grypy Ciech, Inowrocławskie Zakłady Chemiczne Soda Mątwy i pobliskie Janikowskie Zakłady Sodowe Janikosoda są jedynymi wytwórcami sody w Polsce. Segment sodowy wygenerował w pierwszym półroczu 2007 r. ponad 26 proc. przychodów Grupy Ciech. Jest to wzrost o 17 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.
Po przejęciu w grudniu 2006 r. rumuńskiej spółki USG Govora, Ciech jest drugim producentem sody w Europie. Po nabyciu 11 lat temu pakietu akcji kujawskich spółek sodowych - Soda Mątwy i Janikosoda - przechodzą one w ramach Dywizji Sodowej Grupy Chemicznej Ciech ciągły proces restrukturyzacji i rozwoju.
Teraz przed Ciechem kolejna ważna inwestycja. Chodzi o realizację planowanych zadań w bydgoskim Zachemie. Do 2011 r. wartość inwestycji ma sięgnąć tam 500 mln zł.