Czy przemiał to odpad? Jest odpowiedź Ministerstwa Środowiska na zapytanie Stowarzyszenia „Polski Recykling”
Jak pisaliśmy wcześniej (Plastech, 25.02.2019) Stowarzyszenie "Polski Recykling" zwróciło się do Ministerstwa Środowiska o zajęcie stanowiska w sprawie klasyfikacji przemiałów tworzyw sztucznych oraz o rozważenie uregulowania tej kwestii poprzez wprowadzenie właściwych i jednoznacznych zapisów w prawie.
Jak informowali nas członkowie oraz inne podmioty z branży, od interpretacji Inspektora Ochrony Środowiska (lub innych organów przeprowadzających kontrolę) zależało czy przemiał tworzyw sztucznych był uznany za odpad czy za produkt i bardzo często stosowano zasadę, niezgodną ze stanem faktycznym, iż każdy przemiał jest odpadem. Kwestia, aby czyste, jednorodne przemiały tworzyw sztucznych nie były traktowane jako odpad, jest jedną z najważniejszych dla wielu firm w branży recyklingu, w tym oczywiście także członków Stowarzyszenia "Polski Recykling".
Podczas Walnego Zebrania w Bydgoszczy podjęto decyzję o wystosowaniu pisma do Ministerstwa Środowiska, z prośbą o zajęcie stanowiska. Pismo zostało sporządzone przez Sławomira Packa - Wiceprezesa Zarządu SPR przy współpracy z Martą Romanowską i od grudnia 2018 roku oczekiwano na stanowisko Ministerstwa Środowiska. Na początku marca nadeszła odpowiedź z resortu, która wyjaśnia wątpliwości w sposób korzystny dla branży recyklingowej.
Chociaż przemiały tworzyw sztucznych spełniają pierwsze cztery warunki z art. 14 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach*, to w przypadku odpadu tworzyw sztucznych nie zostały określone wymagania w przepisach Unii Europejskiej. Dlatego należy przyjąć, że przepisy dotyczące utraty statusu odpadu nie mają zastosowania. W takiej sytuacji należy każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie przez odwoływanie się do kryteriów utraty statusu odpadów oraz definicji recyklingu z ustawy o odpadach.
Jednak Ministerstwo Środowiska podaje również, że przemiał tworzyw sztucznych nie będzie odpadem jeśli zostanie udowodnione, że stanowi produkt spełniający normy jakościowe jak dla surowca pierwotnego i bez dalszego przetwarzania (w tym regranulacji), będzie mógł być bezpośrednio wykorzystany w procesie produkcyjnym. Będzie on traktowany jak produkt, a proces wytworzenia tego produktu z odpadu jako recykling. W tym przypadku nie będziemy mieli do czynienia z utratą statusu odpadu, ale z wytworzeniem produktu w ramach prowadzonego procesu recyklingu.
Stowarzyszenie z dużym zadowoleniem zauważa, że ta odpowiedź Ministerstwa ułatwi rozmowy z inspektorami podczas kontroli. W razie szczegółowych pytań dotyczących tej kwestii Stowarzyszenie "Polski Recykling" prosi o kontakt.
Źródło: Stowarzyszenie "Polski Recykling"