Jeśli natomiast w naszej pracy potrzebujemy kontrolować surowce w postaci proszków, płynów, żeli czy past, to warto zastosować większe pole pomiarowe, a mierzony surowiec przełożyć do szalki ze szkła optycznego. Przestrzeganie zachowywania odpowiedniej ilości, tak by następowało pełne przykrycie pola pomiarowego bez prześwitywania, sprawi że pomiar będzie poprawny, a wyniki przedstawią autentyczną wartość koloru. Mierząc tego typu próbki, zapewne w całej pracy kontroli są jeszcze płyny i surowce, które warto by było sprawdzić pod kątem przepuszczalności światła i barwy. Zbierając wszystkie te powyższe kwestie należy wiedzieć, czy urządzenie w dłuższym horyzoncie pracy będzie przeznaczone wyłącznie do detali nieprzezroczystych, czy również do przezroczystych. Odpowiedź na tę kwestię determinuje, jakie urządzenie wybierzemy: przenośne czy stacjonarne. Jeśli długoterminowo będą sprawdzane tylko próbki w postaci ciała stałego, które są nieprzezroczyste to warto rozważyć urządzenie przenośne, np. nowy model CM-17d lub CM-26dG, które są w geometrii d/8 lub model CM-25cG wykonany w geometrii 45/0. Jeśli natomiast pojawi się kwestia pomiarów próbek nieprzezroczystych i przezroczystych, to mamy odpowiedź - urządzenie stacjonarne. Możemy wybrać CM-5 lub CM-36dG. Oba modele są urządzeniami, w których geometria pomiaru dla trybu pomiaru próbek nieprzezroczystych jest wykonana w d/8.
Kolejną kwestią wartą rozważenia jest kalibracja UV. Jeśli produkujemy wyroby, które zależą od tego zakresu, to w związku z tym potrzebujemy kalibrować urządzenie na ten właśnie zakres. Oznacza to, że należy wybrać urządzenie serii CM-36dG lub w wersji pionowej CM-36dGV. W przypadku urządzeń przenośnych będzie to model CM-26dG. Jeśli dodatkowo w naszej pracy potrzebujemy mierzyć połysk pod kątem 60 stopni, to z całej oferty urządzeń mamy już te, które będą nam pomocne: dla nieprzezroczystych - model CM-26dG, a dla wszystkich rodzajów - model CM-36dG.
Z powyższej krótkiej instrukcji wynika, że wybór urządzenia sprowadza się do poznania kilku prostych odpowiedzi, które jasno utorują nam drogę, w jaki typ urządzenia warto zainwestować w rozpatrywanym horyzoncie czasowym.
Mam nadzieję, że w przystępny sposób poznaliście państwo najważniejsze ograniczenia związane z oceną koloru tylko za pomocą oczu. Wiadomo już, które urządzenie może okazać się pomocne, a w kolejnym artykule dowiecie się państwo jak odczytywać zmierzony kolor i omówimy kilka wskazówek dotyczących pomiarów. Jeśli chcecie państwo poszerzyć wiedzę lub uzyskać dodatkowe informacje na temat kontroli kolorów - zapraszamy do kontaktu.
Autor: Andrzej Wojtkowski, Konica Minolta Sensing