Design w nowym świetle

Design w nowym świetle Zespół Designfabrik® BASF przedstawił swój najnowszy projekt dosłownie w nowym świetle. To nowa lampa biurkowa Winkel w127, zaprojektowana przez Dirka Winkel’a i wyprodukowana przez znaną szwedzką markę Wästberg.

Do produkcji lampy wykorzystywany jest specjalistyczny poliamid firmy BASF, a przy jej powstawaniu obecni byli nie tylko projektanci, ale również eksperci zajmujący się technikami symulacji.

Wartość wewnątrz i na zewnątrz

Istotną rolę podczas procesu opracowania lampy odgrywała wiedza i kompetencje zespołu Designfabrik. Grupa inżynierów i projektantów wspierała młodego projektanta Dirka Winkel’a oraz firmę Wästberg w kwestii doboru materiałów, powierzchni i kolorów, zasad projektowania w zakresie tworzyw sztucznych, odpowiednich technik przetwarzania, a także formy oraz funkcji. Swoim projektem Dirk Winkel próbuje wyrazić znaczenie użytego materiału. Niemiecki projektant nie chciał ukrywać technologii i materiałów użytych do produkcji lampy. Widoczna i odczuwalna solidność wykonania powinna być również odzwierciedlona w wysokiej jakości materiałów, z których lampa została stworzona. Takie założenie było wyjątkowym wyzwaniem dla konstruktorów, ponieważ produkcja lampy wykonanej z tak solidnego materiału zdarza się dość rzadko.

Design dzięki materiałom

Do produkcji modelu Winkel w127, Magnus Wästberg poszukiwał tworzywa opartego na surowcach odnawialnych. Do tego typu zastosowań firma BASF oferuje tworzywo ze swojej linii produktów Ultramid® S Balance. Posiada ono nie tylko wyjątkowe właściwości inżynieryjne, ale jako poliamid (PA) 6.10 w dużym stopniu zawiera surowce pochodzenia biologicznego. Dzięki stosunkowo niskiej chłonności wilgoci, materiał ten wykazuje bardzo dobrą stabilność kształtu i jest wysoce odporny na chemikalia. Firma BASF po raz pierwszy zaprezentowała to konstrukcyjne tworzywo sztuczne podczas targów K 2007, także w wersji wzmocnionej włóknem szklanym – wyjątkowo sztywnym, mocnym i odpornym na wysokie temperatury. Wszystkie te właściwości posiada lampa Winkel w127.

design lamp


Wytrzymała i jednolita konstrukcja: nie bez symulacji komputerowej

Lekka konstrukcja jest często priorytetem podczas projektowania produktów z tworzywa, np. w przemyśle motoryzacyjnym. Tworzywa sztuczne zastępują zazwyczaj metal w zastosowaniach, w których istotne jest wykorzystanie lekkich elementów i jednoczesna redukcja masy pojazdu. Jednakże z punktu widzenia projektanta, zmniejszenie wagi produktu nie jest tak ważnym kryterium. Wręcz przeciwnie: Dirk Winkel chciał uwydatnić solidność materiału plastikowego. Konstrukcja lampy powinna eksponować tworzywo „takie, jak jest”. Ze względu na możliwość produkcji dużych ilości tego solidnego materiału oraz atrakcyjność wizualną lampy przy niewielkich kosztach produkcji, producent również dostrzegł zalety stosowania tworzywa konstrukcyjnego. Podczas procesu produkcji modelu Winkel w127, pod każdym względem twórcy przykładali ogromną wagę do stabilności produktu. Z tego powodu, na połączeniach ramion lampy zamontowane zostały małe sprężyny gazowe. Dzięki gwarancji bezstratnego przeprowadzenia 50.000 cykli kompresyjnych, stanowią one dużo lepszą alternatywę dla standardowych sprężyn, a tym samym - tak jak wielopłytkowe energooszczędnego źródła światła LED oraz materiał wykonania – charakteryzują się długim okresem użytkowania. Aby upewnić się, że lampa spełnia wszystkie wymagania w kategoriach charakterystyki i estetyki, podczas projektowania użyto uniwersalnego narzędzia do symulacji firmy BASF o nazwie ULTRASIM ®. Na przykład, dzięki symulacji komputerowej inżynierowie wiedzieli w jaki sposób zoptymalizować położenie punktów wstrzykiwania tak, aby zminimalizować wypaczenie różnych komponentów lampy. Ponadto znaleźli oni sposób na estetyczne umieszczenie punktów iniekcji w ukrytych miejscach, np. wewnątrz połączenia ramion lampy.

Czytaj więcej: