Ruszyła ósma edycja programu „Drzewko za butelkę”
Drzewko za butelkę to cykliczna akcja, która ma na celu aktywne dbanie o środowisko poprzez zbieranie niepotrzebnych i wyrzuconych np. do lasu butelek PET. Efektem aktywności uczniów i przedszkolaków jest sadzenie nowych drzew. W ciągu siedmiu lat trwania projektu dzieci i młodzież z całej Polski zebrały ponad 7 milionów butelek i posadziły ponad 10 tys. drzewek.
W tym roku akcja toczyć się będzie w 10 miejscowościach: Bydgoszczy, Miszewie i Kartuzach k. Gdańska, Włocławku, Kędzierzynie-Koźlu, Tarnowie, Nowej Sarzynie, Warszawie, Puławach, Brzegu Dolnym i Koninie. Nad całością pieczę sprawuje 15 koordynatorów lokalnych, to jest 14 firm chemicznych, skupionych wokół Programu „Odpowiedzialność i Troska” - pomysłodawcy przedsięwzięcia oraz Starostwo Powiatowe w Koninie.
Akcja angażuje w działalność firmy realizatorów Programu, placówki oświatowe, władze samorządowe, media oraz dzieci i ich rodziny. Zebrane butelki trafiają do recyklingu, a w zamian sadzone są drzewka. W tej edycji udział wezmą dzieci z 42 przedszkoli, 90 szkół podstawowych oraz młodzież z 29 gimnazjów i 13 innych placówek z całej Polski. W sumie w akcję włączy się blisko 31 tys. młodych ludzi.
Z inicjatywy EkoRadia i Biura Nasiennictwa Leśnego, sadzonki drzew iglastych i liściastych dostarczą Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych. Na młodych zbieraczy czekać będzie także moc atrakcji. Podczas kwietniowych finałów, jedną z nich, będzie własnoręczne ozdabianie toreb ekologicznych, które przydadzą się później w każdym z gospodarstw domowych. W kilku miastach spektakle i zabawy ekologiczne zaprezentuje Teatr Arkadia z Białegostoku.
Najmłodszych organizatorzy zapraszają także do udziału m.in. w konkursie plastycznym na maskotkę akcji czy rywalizacji w pirackiej grze internetowej „Nie daj się nabić w butelkę”. Poprzez zabawę uczy ona proekologicznych zachowań.
Jednym z patronów medialnych akcji „Drzewko za butelkę” jest nasz wortal Plastech.pl.
Firmy uczestniczące w projekcie to Ashland Poland, Anwil, Branżowa Organizacja Odzysku w Tarnowie, Brenntag Polska HSH Chemie, PCC Rokita, Petrochemia- Blachownia, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku, Warter, Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, Zakłady Chemiczne Organika - Sarzyna, Zakłady Chemiczne Zachem, Zakłady Azotowe Kędzierzyn.