Lanxess, producent specjalistycznych środków chemicznych, jest pierwszym wytwórcą syntetycznych pigmentów tlenku żelaza, który oferuje zweryfikowane deklaracje środowiskowe produktu (EPD) dla wybranych grup produktów. EPD umożliwiają koncernowi dostarczenie kompleksowych informacji o wpływie pigmentów na środowisko, od momentu powstania do opuszczenia zakładu. Podane informacje oparte są na międzynarodowej normie ISO 14025 oraz europejskiej normie EN 15804 dla wszelkiego rodzaju produktów i usług budowlanych.
- Publikacja EPD jest dowodem naszego zaangażowania w wyznaczanie najwyższych standardów zrównoważonego rozwoju w branży pigmentów - deklaruje Michael Ertl, szef jednostki biznesowej Inorganic Pigments (IPG) w Lanxess. - Pigmenty tlenku żelaza pod cieszącą się zaufaniem marką Bayferrox są używane do barwienia materiałów budowlanych na bazie betonu, jak również farb i tworzyw sztucznych stosowanych w przemyśle budowlanym na całym świecie - dodaje.
Testowane zgodnie z międzynarodowymi standardami
EPD opisuje materiały budowlane, produkty lub komponenty pod względem ich wpływu na środowisko. Deklaracje opierają się na ocenie cyklu życia oraz na funkcjonalnych i technicznych właściwościach produktu. Deklaracje środowiskowe produktów dla pigmentów Bayferrox Lanxess są badane zgodnie z międzynarodowymi standardami przez Institut für Bauen und Umwelt e.V. (IBU), stowarzyszenie producentów wyrobów budowlanych. Program IBU ma na celu stworzenie wiarygodnych i kompleksowych ocen wpływu wyrobów budowlanych na środowisko zgodnie z międzynarodowymi normami DIN i obejmuje weryfikację przez niezależnych ekspertów. Światową reputację IBU podkreśla członkostwo w Europejskiej Platformie ECO, z którą wiążą się liczne umowy dotyczące wzajemnego uznawania pomiędzy uczestniczącymi w niej operatorami programów.
Kładzenie podwalin pod zrównoważone budownictwo
Zrównoważone budownictwo jest istotną częścią drogi do ekonomicznej i przyjaznej dla środowiska przyszłości. W związku z tym deklaracje środowiskowe produktów są coraz częściej stosowane w przemyśle budowlanym i stanowią jeden z kluczowych warunków wstępnych, które muszą zostać spełnione, aby budynki otrzymały certyfikat zrównoważonego rozwoju. - Cieszymy się, że Lanxess, jako producent surowców, dąży do zapewnienia tej przejrzystości na poziomie produktu i tym samym umożliwia klientom z branży wyrobów budowlanych znacznie dokładniejszą ocenę wpływu ich produktów na środowisko - mówi dyrektor zarządzający IBU Alexander Röder. Deklaracje EPD dla materiałów budowlanych mogą pomóc przechylić szalę na korzyść budynku, jeśli chodzi o certyfikację.
Zasadniczo w ocenach uwzględnia się obecnie, czy zastosowany materiał budowlany posiada własny certyfikat. - Jeśli surowce używane w produkcji posiadają zweryfikowane EPD, tak jak w przypadku naszej marki Bayferrox, mogą one zostać pozytywnie uwzględnione w ocenie cyklu życia materiału budowlanego - wyjaśnia Holger Wendt, szef segmentu rynku budowlanego w IPG. EPD zapewniają ponadto większą przejrzystość w odniesieniu do profili środowiskowych pigmentów i w ten sposób oferują solidną podstawę do porównywania wyrobów z tlenku żelaza od różnych dostawców surowców. Zapewnia to producentom materiałów budowlanych możliwość optymalizacji i doprecyzowania oceny cyklu życia ich własnych produktów.
Porównywanie różnych produktów jest warte wysiłku, ponieważ proces produkcji syntetycznych pigmentów tlenku żelaza pochłania ogromne ilości energii. Dlatego w ostatnich dziesięcioleciach Lanxess systematycznie inwestował w poprawę śladu węglowego swoich pigmentów poprzez wdrażanie zrównoważonych procesów produkcyjnych w zakładach produkcyjnych. - Dzięki weryfikacji EPD naszych podstawowych produktów klienci dostrzegają nasze zaangażowanie w ocenę cyklu życia - wyjaśnia Michael Ertl.
Zrównoważony rozwój dociera również na szczyt
Koncern Lanxess przypisał kwestię zrównoważonego rozwoju bezpośrednio do portfolio członków zarządu. Obejmują one ochronę klimatu i energię, bezpieczeństwo i higienę pracy, ochronę środowiska, produkty i łańcuchy wartości o charakterze okrężnym, pracowników, kulturę korporacyjną oraz przejrzyste raportowanie osiągnięć w zakresie zrównoważonego rozwoju. W ramach powołanego w 2021 roku Komitetu ds. Zrównoważonego Rozwoju członkowie Zarządu podejmują wspólne decyzje dotyczące kluczowych projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju.
- Jesteśmy świadomi odpowiedzialności wobec społeczeństwa, dlatego zrównoważony rozwój stanowi przewodnią zasadę naszej działalności. W coraz większym stopniu decyduje on jednak również o przewadze konkurencyjnej, zwiększającej naszą atrakcyjność w oczach klientów i potencjalnych pracowników, a także na rynku kapitałowym. Poprzez modyfikację naszych systemów motywacyjnych i struktur sprawiamy, że zrównoważony rozwój w jeszcze większym stopniu staje się integralną częścią naszej firmy - wyjaśnia dyrektor generalny Lanxess Matthias Zachert.