Ekologia na co dzień - selektywny zbiór opakowań z automatami Rekbot

Ekologia na co dzień - selektywny…

Już od przyszłego roku ma zacząć obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Wprowadzi on szereg obowiązków względem sklepów sprzedających napoje. Mniejsze obiekty będą musiały, w podstawowej opcji, pobierać kaucję za butelki czy puszki w których sprzedawane są napoje. Z kolei sklepy o powierzchni ponad 200m2 będą zobowiązane do pobierania i zwracania kaucji oraz zbierania pustych opakowań. Znacznym ułatwieniem w tym procesie mogą być automaty kaucyjne, jak zaprojektowany w oparciu o rozwiązania Siemensa i zbudowany w Polsce Rekbot.

W trosce o obecne i przyszłe pokolenia

- Nowe przepisy wspierają ideę zrównoważonego rozwoju. Powinny przyczynić się, między innymi, do zmniejszenia ilości śmieci w lasach, parkach czy na ulicach oraz do zwiększenia odsetka surowców wtórnych, w tym wypadku butelek i puszek, trafiających do ponownego przetworzenia - ocenia Małgorzata Kowalczyk, prezes zarządu Rekbot sp. z o.o. - Aby maksymalnie uprościć proces oddawania opakowań i odzyskiwania za nie kaucji, klienci będą mogli skorzystać z automatów kaucyjnych, które zapewne staną się naturalnym elementem wyposażenia większości sklepów spożywczych o powierzchni ponad 200m2 w naszym kraju. To rozwiązanie korzystne dla obu stron. Wiedząc, że w danym sklepie może oddać puste opakowania, klient często zrobi tam przy okazji zakupy -  dodaje.

- Istotną cechą urządzeń Rekbot jest ich uniwersalność. Automat pozwala na oddawanie w nim zarówno opakowań plastikowych nieuszkodzonych, jak i zgniecionych, z nakrętką lub bez nakrętki. Dostawca urządzenia idzie w tym przypadku o krok dalej, niż wymaga tego prawo, bo ustawa dotycząca odbioru opakowań mówi, że oddawane do recyklingu opakowania muszą być czyste i nie zgniecione. Zatem, w przypadku urządzenia Rekbot, recyklingowi podlegają także opakowania uszkodzone, co stanowi istotną przewagę w porównaniu do innych tego rodzaju rozwiązań. Co ważne, otwory wlotowe umieściliśmy na takiej wysokości, że oddawanie butelek i puszek powinno być wygodne także dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku, jak i dla dzieci, którym rodzice od najmłodszych lat mogą zaszczepić troskę o środowisko naturalne i zachęcać do działań proekologicznych - podkreśla Bartosz Grabarczyk, dyrektor sprzedaży w Rekbot sp z o.o.

Zalety automatów Rekbot

Do najważniejszych cech Rekbot-a należy jego szeroka funkcjonalność, niezawodność i bezpieczeństwo na poziomie SIL-1. Automat kaucyjny zabezpieczony jest przed awariami na wszelkie możliwe sposoby. Maszyna sama powiadamia obsługę sklepu o wykrytych błędach, zapełnieniu koszy lub braku papieru w drukarce bonów. Z kolei dzięki wdrożonym rozwiązaniom technologicznym, w tym systemom Siemensa, posiada również funkcję autodiagnozy oraz bezpośredniego powiadamiania serwisu. Automatycznie diagnozowane i przesyłane do serwisu są wszelkie wykryte nieprawidłowości, jak awarie silników lub czujników.

Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, by uniemożliwić oszustwa. Zaimplementowano w nim trzy fazy rozpoznawania opakowań. Pierwszym etapem jest weryfikacja umieszczonego w pojemniku opakowania na podstawie zeskanowanego przez klienta kodu kreskowego na butelce lub puszce. W przypadku stwierdzenia niezgodności wagi opakowania z zeskanowanym kodem podajnik taśmowy nie przyjmie towaru. Drugim etapem jest ważenie, a trzecim weryfikacja rodzaju opakowania. Waga w podajniku taśmowym uniemożliwia wprowadzenie butelki lub puszki o wadze przekraczającej określoną wartość nominalnego ciężaru pustego opakowania. Dopiero po pomyślnym przejściu przez wszystkie trzy fazy weryfikacji Rekbot może przyjąć oddawaną przez klienta butelkę lub puszkę. W przypadku stwierdzenia niezgodności opakowanie wypychane jest z otworu wrzutowego.

Dostarczany przez Rekbot automat kaucyjny jest także energooszczędny. Podczas intensywnej pracy, w której wykorzystywana jest zgniatarka, pobiera od 650 do 700W mocy. Taki poziom zużycia energii stanowi jednak niewielki odsetek czasu pracy. W trybie standby, kiedy urządzenie jest wyłączone i czeka na klienta pobiera około 170W, natomiast w trybie uśpienia około 70W.

rekbot

Implementacja technologii Siemensa w automacie kaucyjnym Rekbot

Pracę nad urządzeniem rozpoczęto na początku 2022, a już w sierpniu 2023 roku powstał pierwszy prototyp Rekbot-a.

- Od wielu lat produkujemy własne urządzenia, które bazują na sterownikach przemysłowych Siemensa. Zdecydowaliśmy się na tego dostawcę technologii ponieważ dostarcza on niezawodne sterowniki, z którymi nigdy nie mieliśmy problemów oraz stabilne oprogramowanie - podkreśla Łukasz Kowalczyk. - Obecnie urządzenie Rekbot jest już gotowe do masowej produkcji. Wyzwaniem dla naszych inżynierów było opracowanie systemu zgniatającego – zaprojektowanie i wykonanie go w taki sposób, by działało bezawaryjnie. Wszystkie problemy techniczne udało nam się rozwiązać, a urządzenia pracują sprawnie. Pierwsze egzemplarze można już spotkać w sklepach - dodaje.

W Rekbot-cie zastosowano znaczną liczbę komponentów Siemensa, w tym moduł zasilania z elektronicznymi zabezpieczeniami. Centralną rolę w układzie zarządzania automatem kaucyjnym pełni sterownik Simatic S7-1200, który zaimplementowano wraz z rozszerzeniami: modułami wejść i wyjść oraz czujnikami temperatury. Rekbot zawiera także inne komponenty produkcji Siemensa, w tym hybrydowy układ rozruchowy z modułem safety przeznaczonym do silników. Podczas tworzenia oprogramowania dla urządzenia wykorzystano również Siemens TIA Portal.

- Urządzenia Siemensa pełnią dwie kluczowe funkcje w naszym automacie. Po pierwsze, są głównym elementem wykonawczym całej maszyny. Odpowiadają za zbieranie sygnałów z czujników decydując o załączeniu wszystkiego, co znajduje się w urządzeniu. Po drugie są odpowiedzialne za funkcje bezpieczeństwa hybrydowego układu rozruchowego - wyjaśnia dyrektor produkcji w Rekbot sp. z o.o.

Reportaże

Forum