Firma Linde uruchomiła w Biskupicach Podgórnych w gminie Kobierzyce koło Wrocławia nowoczesną wytwórnię gazów technicznych. Wartość tej inwestycji to ponad 45 milionów euro. Nowy zakład wybudowany na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej produkuje ciekły tlen, azot i argon z wydajnością 600 ton gazów dziennie z możliwością dalszej rozbudowy.
Gazy te trafią do odbiorców w Polsce i krajach ościennych, dlatego lokalizacja obiektu w jest korzystna ze względu na bliskość granic z Czechami i Niemcami. Oprócz gazów technicznych stosowanych powszechnie w przemyśle nowy zakład produkuje również wysokiej czystości azot i tlen wykorzystywane między innymi w bardziej wymagających procesach przemysłowych oraz w przetwórstwie żywności. W wytwórni produkowany będzie także tlen medyczny, niezastąpiony w leczeniu szpitalnym oraz terapii domowej.
- Chcemy być preferowanym partnerem biznesowym dla naszych klientów. Dlatego wciąż inwestujemy w rozwój naszych technologii i poprawiamy jakość obsługi klientów. Wzrost zapotrzebowania na gazy techniczne wymusza na nas także inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych. Nowa wytwórnia zapewni nam także zrównoważoną zdolność dystrybucji na terenie kraju – mówi Mirosław Cześnik, prezes zarządu Linde Gaz Polska.
Instalacja produkcyjna zakładu wykorzystująca kriogeniczną metodę separacji powietrza, została zaprojektowana i wybudowana przez Linde Engineering, spółkę należącą do Grupy Linde, będącą potentatem w zakresie projektowania i konstrukcji najbardziej zaawansowanych technicznie instalacji przemysłowych. w tym separacji powietrza.
Najważniejsze elementy instalacji takie jak kolumny kriogeniczne i wymienniki ciepła zostały wyprodukowane w zakładach Linde, co gwarantuje najwyższą jakość w procesie wytwórczym oraz niezbędne know-how.
Proces produkcji w zakładzie Linde jest nadzorowany przez najnowocześniejszy system sterowania umożliwiający automatyczne utrzymanie wybranego trybu pracy, zdalną kontrolę i zmianę parametrów pracy, jak również bezobsługową dystrybucję produktów. W zakładzie zastosowano szereg innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań – np. ogrzewanie pomieszczeń socjalnych ciepłem odzyskanym z wody obiegowej, przy zastosowaniu pompy ciepła.
The Linde Group to wiodący na świecie koncern zajmujący się produkcją i dystrybucją gazów oraz technologii gazowych, a także budową instalacji przemysłowych.