Folia: wszechobecny niezbędnik?

Folie budowlane są przeznaczone do wykonywania:

  • przeciwwilgociowych warstw pod podłogi, posadzki, wylewki i tym podobne konstrukcje,
  • warstwy poślizgowej na nawierzchni tarasów,
  • warstwy ochronnej chroniącej przed zawilgoceniem izolacji termicznej i akustycznej,
  • prowizorycznych zabezpieczeń połaci dachowych,
  • osłon elewacyjnych oraz stolarki okiennej w trakcie wykończeniowych robót,
  • czasowych przenośnych osłon stanowisk pracy, materiałów budowlanych,
  • izolacji wodoszczelnej mokrych pomieszczeń,
  • izolacji ochronnej stropów i fundamentów.

Folia fundamentowa (kubełkowa)

Do ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi powłoki izolacyjnej stosuje się m.in. folie kubełkowe, które zapewniają trwałość izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej, a tym samym fundamentu. Folia fundamentowa pionowa, zwana jako folia kubełkowa lub okładzina ścian fundamentowych i piwnicznych, została zaprojektowana w celu ochrony właściwej warstwy hydroizolacyjnej wanny piwnicznej budowli oraz zapewnia wentylację między murem a gruntem. Do produkcji folii kubełkowych (membran fundamentowych) używany jest polietylen o dużej gęstości (HDPE). Jest on bardzo odporny na starzenie i wodę, nie ulega rozkładowi, a także wykazuje obojętność na większość związków chemicznych. Ponadto folii tłoczonych z HDPE nie zniszczą grzyby, bakterie czy gryzonie żyjące w ziemi. Wyroby te są odporne na przerastanie korzeni roślinnych.

Paroizolacje

Są powszechnie wykorzystywane w technologii budowy dachu i mają na celu ochronę termoizolacji przed wilgocią występującą w postaci pary wodnej, a stale napływającą z wnętrza domu - z pomieszczeń użytkowych. Zatem paroizolacja zapobiega zawilgoceniu termoizolacji, a co za tym idzie - obniżeniu jej własności termicznych. Wykonana jest z folii polietylenowej, najczęściej w kolorze żółtym, o grubości 0,15-0,2 milimetra.

Paroizolacje tego typu niemalże całkowicie zabezpieczają możliwość przenikania pary wodnej do termoizolacji. Jest to jak najbardziej optymalne rozwiązanie, jednak w wielu przypadkach (dobrze ocieplone ściany i dach, szczelne okna, drzwi, mało wydajna wentylacja) doprowadzają do tzw. "efektu torby foliowej" polegającego na skraplaniu się nadmiaru pary wodnej na wewnętrznej stronie paroizolacji. Efekt torby foliowej jest niepożądany, gdyż powoduje rozwój pleśni i grzybów, co ma niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkańców.

zrzut-ekranu-2024-08-09-160620

Folie ogrodnicze - tunelowe

Składają się z wielu warstw, a zostały zaprojektowane tak, by spełniać najwyższe wymagania profesjonalnych hodowców warzyw i kwiatów. Znajdują zastosowanie przy uprawach, które wymagają dużego nasłonecznienia, szczególnie w warunkach niskich temperatur i zachmurzeń. Bardzo ważnym jest fakt, iż użycie kwaśnych pestycydów, także siarki, nie pozostaje bez wpływu na stabilizację folii, zmniejszając jej trwałość.

Tunel wykonany z tych folii charakteryzuje się absorpcją cieplną na poziomie ponad 80%, dzięki czemu:

  • wpływa na wzrost wydajności upraw, powodując przyspieszenie wegetacji roślin,
  • stanowi ochronę przed mrozem,
  • posiada przezroczystość przekraczającą przezroczystość szkła, gdyż powierzchnia folii nie odbija światła słonecznego,
  • posiada dobre właściwości antyelektrostatyczne zmniejszające podatność na brudzenie oraz obniżające napięcie powierzchniowe skraplającej się pary wodnej na powierzchni folii, dzięki czemu przepuszczalność światła widzialnego utrzymuje się na stałym poziomie.

Folia do okrywania tuneli ogrodniczych występuje w kilku rodzajach, w zależności od stopnia stabilizacji przeciw promieniom UV. Folie tunelowe są wyrobami wytwarzanymi w oparciu o nowoczesne technologie produkcyjne i wysokiej klasy surowce. Wielowarstwowa struktura gwarantuje wysoką trwałość wyrobów, co przekłada się na odporność na przebicie i rozdarcie. Dodatkowo zróżnicowana struktura warstw tworzących folię tunelową umożliwia stosowanie różnorodnych dodatków specjalistycznych podnoszących jej zalety (np. anty-fogging).

Podsumowanie

Folie są przetwarzane i przekształcane w różne formy, do różnych zastosowań. Zasadniczo służą do przenoszenia i ochrony przedmiotów, izolowania zanieczyszczeń i zapewniania wygody w naszym codziennym życiu.

Odmian i gatunków folii jest bardzo dużo, nie mówiąc o ilościach "konsumowanych" przez ludzi, przemysł, rolnictwo, budownictwo itp. W pewnym momencie folia polimerowa stała się niezbędna w życiu codziennym, bo czy można sobie wyobrazić zwykłe wyrzucanie śmieci bez worka? Gdzie schować dokumenty, jak nie w koszulkę? Nasze dowody tożsamości i inne, przecież też są foliowane; nie mówiąc już o przemyśle - czy ktoś teraz wysłałby transportem wyroby bez zabezpieczenia ich folią na palecie?

Autor: Marta Lenartowicz-Klik

Zdjęcia: depositphotos.com/pl