GreenPlast 2025: kształtowanie zrównoważonej przyszłości dla tworzyw sztucznych

GreenPlast 2025: kształtowanie…

Podczas oficjalnej konferencji prasowej transmitowanej 26 listopada, zaprezentowano program konferencji Shaping a Sustainable Future for Plastics (Kształtowanie zrównoważonej przyszłości dla tworzyw sztucznych). Wydarzenie odbędzie się równolegle z wystawą GreenPlast 2025, która potrwa od 27 do 30 maja 2025 roku w Mediolanie.

Europa, będąc liderem we wdrażaniu zrównoważonych praktyk oraz w obliczu ciągle zmieniających się regulacji, stanie się kluczowym punktem wymiany międzynarodowych doświadczeń. Konferencja będzie platformą współpracy między interesariuszami, umożliwiającą wymianę pomysłów i wspólne dążenie do pozytywnych zmian. Organizatorzy konferencji, AMI (Applied Market Information) – uznana firma konsultingowa i organizator konferencji dedykowanych branży tworzyw sztucznych – oraz Promaplast, przygotowali kompleksowy program podzielony na sesje tematyczne. Obejmują one takie zagadnienia jak: zarządzanie odpadami z tworzyw sztucznych, recykling materiałów, efektywność energetyczna, zrównoważoność tworzyw oraz biotworzywa.

Z przyjemnością przedstawiamy pierwszych potwierdzonych prelegentów, podzielonych według dni i omawianych tematów.

Dzień 1 – Strategie na rzecz zrównoważonego rozwoju
Konferencję otworzą wystąpienia ekspertów i liderów branży, m.in. przedstawicieli firm Lavazza, Gruppo Happy oraz Europejskiego Stowarzyszenia Przetwórców Tworzyw Sztucznych (EuPC), którzy omówią legislacyjne aspekty związane z odpadami z tworzyw sztucznych. Następnie międzynarodowa kancelaria prawna Keller and Heckman poprowadzi warsztat poświęcony aktualnym regulacjom europejskim.

Dzień 2 – Pozyskiwanie odpadów z tworzyw sztucznych
Drugi dzień skoncentruje się na pozyskiwaniu zrównoważonych materiałów. Rozpocznie się przeglądem europejskich rynków przygotowanym przez AMI, a następnie prelekcjami ekspertów z sektora zarządzania odpadami oraz prezentacją na temat automatycznego sortowania odpadów z tworzyw sztucznych. Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele firm Nextek, Nextloopp i CotoClean. Po południu odbędzie się sesja poświęcona zasadom ekoprojektowania, obejmująca seminarium szkoleniowe oraz panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli całego łańcucha dostaw.

foto-11


Dzień 3 – Przyszłość recyklingu mechanicznego
Trzeciego dnia tematem przewodnim będzie przyszłość recyklingu tworzyw sztucznych. Sesję rozpocznie prezentacja AMI, po której nastąpi panel poświęcony zamykaniu obiegu w procesach odzyskiwania tworzyw sztucznych. Wśród prelegentów znajdą się Antonio Protopapa, COO firmy Corepla, oraz Bernardo Greenham, CEO Basuracero Plastics Recycling. Dzień zakończy się prezentacją technologii upcyklingu, wzbogaconą o studia przypadków zaprezentowane przez firmę Sirmax.

Dzień 4 – Recykling chemiczny i innowacje polimerowe
Ostatni dzień skoncentruje się na roli recyklingu chemicznego w przekształcaniu odpadów z tworzyw sztucznych w cenne zasoby. Wystąpienia będą dotyczyć najważniejszych postępów w technologiach recyklingu oraz projektach zrównoważonego rozwoju, związanych z ponownym wykorzystaniem opakowań. Czołowi producenci polimerów, w tym LyondellBasell, oraz firmy takie jak Trinseo, zaprezentują osiągnięcia w badaniach i rozwoju materiałów zrównoważonych. Udział tych firm podkreśla jeden z głównych celów konferencji: wypełnianie luk w wiedzy i dostarczanie praktycznych rozwiązań na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym dla tworzyw sztucznych.

GreenPlast 2025 to wydarzenie łączące wystawę i konferencję, poświęcone materiałom i technologiom związanym z przetwórstwem tworzyw sztucznych i gumy, ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju środowiska oraz efektywności energetycznej. Odbędzie się w Mediolanie w dniach 27–30 maja 2025 roku i będzie wyjątkową okazją do odkrycia najnowszych innowacji, wymiany doświadczeń z ekspertami oraz poznania trendów w dynamicznie rozwijającej się branży.


gp-orizz-logo