Grupa Azoty przystąpiła do deklaracji partnerstwa na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Inicjatorem partnerstwa jest Ministerstwo Rozwoju, jako instytucja odpowiedzialna za implementację Agendy w Polsce. Koncepcja Agendy 2030 jest bliska Grupie Azoty od lat, dlatego aktywnie włącza się w realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.
- Grupa Azoty w pełni identyfikuje się z wartościami ONZ na rzecz realizacji Agendy 2030. Realizujemy krajową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowaną przez polski rząd. Łączymy siły z naszymi partnerami w biznesie w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, na które przemysł chemiczny wywiera największy wpływ. Zdajemy sobie sprawę, że kluczem do sukcesu są współpraca, dialog i zorientowanie na przyszłość - mówi dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.
17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ to dla Grupy Azoty uniwersalny plan działania. W maju 2017 roku Grupa zaprezentowała zaktualizowaną strategię do roku 2020. Wśród kluczowych kierunków rozwoju znajduje się generowanie i wdrażanie innowacji będących dźwignią rozwoju sektora chemicznego. Zgodnie z przyjętymi założeniami, wydatki w obszarach badań, rozwoju i innowacyjności do 2020 r. osiągną 1 proc. przychodów Grupy Azoty - to odpowiedź na dziewiąty Cel Zrównoważonego Rozwoju - Przemysł, Innowacyjność, Infrastruktura.
Grupa Azoty kontynuuje działania na rzecz kolejnych celów zrównoważonego rozwoju: zero głodu - poprzez promocję i edukację na rzecz zrównoważonego rolnictwa, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji, edukacji, ograniczenia wpływu na środowisko, a także efektywnego wykorzystania wody.
Do realizacji Agendy 2030 Grupa Azoty podchodzi w sposób strategiczny. Powstająca w Grupie Strategia Zrównoważonego Rozwoju na lata 2018-2022 uwzględni Cele Zrównoważonego Rozwoju o najwyższym poziomie istotności dla branży nawozowo-chemicznej.
Ogłoszenie Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030 odbyło się w dniach 25-27 września 2015 r. w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku, wzięło w nim udział ponad 100 głów państw i szefów rządów, a także przedstawiciele grup religijnych, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego. W trakcie szczytu ONZ światowi przywódcy przyjęli dokument “Przekształcanie naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju - 2030”, który zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Zadaniem Ministerstwa Rozwoju, jako koordynatora procesu wdrażania Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i Agendy 2030 w Polsce, jest zastosowanie zintegrowanego podejścia (zgodnie z zapisami Agendy), czyli zachowania spójności priorytetów nowego modelu polskiej polityki rozwoju z wyzwaniami i celami globalnymi oraz wspólnego zarządzania dla obu procesów. Zintegrowane podejście oznacza koncentrację różnych działań podejmowanych przez poszczególne podmioty - rząd, samorząd, podmioty gospodarcze i partnerów społecznych - wokół wyznaczonych celów strategicznych.
W celu koordynacji na szczeblu rządowym wdrażania w Polsce Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), Przewodniczący Komitetu do spraw Polityki Rozwoju 1 września 2017 r. powołał Zespół ds. spójności Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.) z Agendą rozwojową 2030 i jej Celami Zrównoważonego Rozwoju.
Źródło: Grupa Azoty/Ministerstwo Rozwoju