Nibytkanka składająca się nitkowatych strzępków może łączyć różne podłoża, takie jak zrębki drzewne, a otrzymana w ten sposób mieszanina może być formowana np. w cegły bądź panele. Ośmiu studentów EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) zbadało, w jaki sposób grzybnia - którą każdy może wyhodować samodzielnie - mogłaby potencjalnie zastąpić tworzywo sztuczne.
- Pomysł ten narodził się, gdy postanowiliśmy opracować oryginalną, innowacyjną alternatywę dla istniejących materiałów budowlanych - powiedział Gaël Packer, student EPFL zajmujący się inżynierią środowiska.
Materiały na bazie grzybni mogą stanowić obiecującą alternatywę, ponieważ są nie tylko lekkie, tanie i łatwe w produkcji, umożliwiają też recykling odpadów i mogą ulec biodegradacji w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Obecnie w internecie dostępnych jest wiele zestawów do samodzielnej uprawy; wystarczy grzybnia, podłoże i odrobina cierpliwości. Pierwszym krokiem jest uprawa grzybni w sterylnym lub pasteryzowanym środowisku na podłożu z odrobiną wody i mąki. Powstała w ten sposób mieszanka jest następnie wlewana do formy. Po stwardnieniu, które trwa około tygodnia, substancja jest następnie „pieczona” w niskiej temperaturze, aby zatrzymać wzrost i utrwalić kształt przedmiotu. Rezultatem jest lekki i solidny obiekt o małej gęstości - podobnie jak gdyby został wyprodukowany przy użyciu druku 3D.
Zamiast używać zestawu do samodzielnej uprawy, studenci stworzyli własną wersję mieszanki, używając grzybni z lokalnych grzybów pochodzących z regionu Jura. Otrzymany materiał poddano następnie wielu testom.
- Współpracowaliśmy z kilkoma laboratoriami EPFL w celu przetestowania kluczowych właściwości materiału: izolacji termicznej, pochłaniania dźwięku, wytrzymałości na ściskanie oraz odporności na wodę i ogień - mówi Packer. Wyniki pokazały, że izolacyjność cieplna nowego materiału jest porównywalna z innymi materiałami izolacyjnymi, że z łatwością wytrzymuje ciężar ludzkiego ciała, pływa i jest wodoszczelny oraz jest dość ognioodporny. Badania absorpcji akustycznej jeszcze trwają
- Mimo że konieczne są dalsze testy, dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące i pokazują, że właściwości materiału są podobne do właściwości styropianu. Z pewnością możemy je jeszcze bardziej poprawić, doskonaląc np. skład mieszanki - mówi Packer.
Materiały na bazie grzybni mogą stanowić obiecującą alternatywę dla istniejących materiałów budowlanych. Zdjęcie ©EPFL
JL
Źródło: epfl.ch