Z grona pozostałych branży, wysokie wynagrodzenia wciąż oferuje przemysł motoryzacyjny. Zaawansowane technologie wykorzystywane w tym sektorze, wymagają od kandydatów fachowej wiedzy i znajomości języków obcych. A to już bezpośrednio przekłada się na wysokość wynagrodzeń.
Z informacji uzyskanych od inżynierów i przedstawionych przez analityków BDI w Branżowych Raportach Płacowych wynika, że inżynierowie znający dobrze chociaż jeden język obcy zarabiają średnio o ponad 20 proc. więcej niż inżynierowie nie znający lub słabo znający języki obce.
Średnie wynagrodzenie inżynierów dla branży motoryzacyjnej za trzeci kwartał 2008 r.
Tam gdzie występuje największa koncentracja firm pojawią się problemy z dostępnością wysoko wyspecjalizowanej kadry. W celu pozyskania wartościowych pracowników firmy podnoszą wynagrodzenia. To z kolei wpływa na polepszenie sytuacji materialnej, wzrost wydatków i kosztów życia w danym regionie. Tym sposobem machina znowu się napędza: ze względu na popyt, rosną ceny, pracownicy, nie chcą obniżać standardów życia, udają się pod podwyżki, a pracodawca, wiedząc, że trudno będzie mu znaleźć nowego pracownika przystaje na zaproponowane warunki - komentuje Kamila Jarząb z BDI.
- Wynagrodzenia inżynierów w poszczególnych branżach z podziałem na województwa:
Wynagrodzenia inżynierów na przykładowych stanowiskach w przykładowej branży:
Dane przedstawione w Branżowych Raportach Płacowych BDI dotyczą ostatniego miesiąca trzeciego kwartału 2008 r. Bank Danych o Inżynierach powstał w 1992 r. Jest jedną z najstarszych firm doradztwa personalnego w Polsce.