Qemetica, do czerwca Ciech, Pracodawcy RP oraz Fundacja Instrat inaugurują działanie Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Indeks, na bazie ankiet skierowanych do przedsiębiorstw w Polsce, ma na celu przedstawienie trendów w zielonej transformacji gospodarki, ale także wsparcie budowy szerokiej świadomości społecznej na temat zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa ta ma również określić główne wyzwania związane z dekarbonizacją dla biznesu w Polsce.
Celem indeksu jest stworzenie narzędzia, które zainspiruje publiczną dyskusję na temat tempa i perspektyw dekarbonizacji oraz transformacji energetycznej w Polsce. Jego odczyty będą prezentowane raz na pół roku w efekcie analizy badania ankietowego przesyłanego do krajowych przedsiębiorstw, przed którymi naturalnie staje wiele wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem.
- Utrzymując wysokie tętno inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem w Qemetice, inicjujemy powstanie Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki, czyli narzędzia do badania pulsu dekarbonizacji polskiego biznesu. Qemetica, tak jak wiele firm energochłonnych w kraju, koncentruje się na transformacji energetycznej. Ambitnie podchodzimy również do kwestii ESG i dekarbonizacji, deklarując, że w 2040 roku chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną. Wraz z przedstawicielami innych polskich firm chcemy pokazać naszą determinację w dążeniu do realizacji naszych zamierzeń w zakresie dekarbonizacji i rozmawiać o wyzwaniach oraz szansach, jakie niesie ona za sobą - mówi Kamil Majczak, Prezes Zarządu Qemetica.
Za merytoryczne przygotowanie indeksu i późniejsze opracowywanie wyników odpowiada Fundacja Instrat. Metodologia narzędzia oparta jest na badaniach ankietowych, które mają wskazać trendy i aktualne wyzwania dla polskiej gospodarki związane z dekarbonizacją i zrównoważonym rozwojem. W przyszłości indeks ma stać się platformą do wymiany opinii między firmami, regulatorami oraz administracją centralną. Inspiracją dla stworzenia Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki był wskaźnik PMI (Purchasing Managers Index).
- Indeks Dekarbonizacji będzie odzwierciedleniem nastrojów polskiego biznesu wobec wyzwań jakie niesie ze sobą dekarbonizacja. To wartościowe i unikatowe uzupełnienie dostępnych obecnie danych o działalności firm z obszaru ESG. Aspekty środowiskowe są podwójnie istotne dla działalności przedsiębiorstw. Po pierwsze, w coraz większym stopniu wpływają one na ich zdolność konkurencyjną i atrakcyjność dla szerokiego grona interesariuszy. Po drugie, od wdrażania tych czynników zależy tempo i sukces dekarbonizacji całej gospodarki - podkreśla Michał Hetmański, Prezes Zarządu Fundacji Instrat.
Dystrybucję ankiet wśród przedstawicieli polskiego biznesu zapewnią Pracodawcy RP - największa polska organizacja zrzeszająca pracodawców, mająca formalne umocowanie w Radzie Dialogu Społecznego, podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie tzw. społecznego dialogu trójstronnego na linii rząd - pracodawcy - związki zawodowe. Organizacja posiada rozbudowaną i aktywną strukturę odpowiedzialną za relacje z firmami-członkami, co pozwoli sprawnie obsłużyć proces wysyłki i zbiórki ankiet.
- Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki ma szansę stać się inspiracją do powstania swoistego forum dla przedsiębiorstw, które umożliwi dialog na temat obecnych i przyszłych wyzwań związanych z dekarbonizacją. Jako Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej skupiamy liczne firmy działające w kluczowych sektorach gospodarki, również te, w których kwestie dekarbonizacji znajdują się w centrum uwagi. To ważne dla powodzenia realizacji naszej inicjatywy - mówi Rafał Dutkiewicz, Prezes Zarządu Pracodawców RP.
Więcej informacji o Indeksie Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki na stronie Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej - pracodawcyrp.pl.
Photo: depositphotos.com/pl