Bezpieczeństwo żywności jest jednym z najważniejszych aspektów dla konsumentów na całym świecie. W ostatnich latach rosnąca świadomość zagrożeń związanych z obecnością substancji takich jak MOSH i MOAH w produktach spożywczych nakłada na firmy produkcyjne działające na tym rynku kolejne obostrzenia i wymagania, mające na celu monitoring i kontrolę zawartości tych składników w oferowanych produktach.
Czym tak właściwie są MOSH i MOAH?
MOSH i MOAH to skróty pochodzące od nazw substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza jeśli dostaną się do żywności. Składniki te mogą przenikać do żywności poprzez kontakt z opakowaniami lub materiałami stosowanymi w procesie produkcji.
- MOSH (Mineral Oil Saturated Hydrocarbons) to nasycone węglowodory mineralne, które mogą migrować z opakowań do żywności, szczególnie w przypadku kontaktu z tworzywami sztucznymi. Długotrwałe spożywanie MOSH może prowadzić do problemów zdrowotnych, włączając w to problemy sercowe i wątrobowe.
- MOAH (Mineral Oil Aromatic Hydrocarbons) to aromatyczne węglowodory mineralne, które również mogą przenikać do żywności. Długotrwałe spożywanie MOAH może być szkodliwe dla zdrowia, z potencjalnymi skutkami rakotwórczymi.
Dlatego też kontrola poziomu tych substancji w produktach spożywczych i środkach do ich produkcji jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Pomimo braku obowiązujących w UE wartości maksymalnych, przyjmuje się zasadę minimalizacji zawartości tych składników, co oznacza że ich stężenie w żywności powinno być niższe, niż możliwe do osiągnięcia analityczne limity oznaczania.
W kontekście smarów i innych materiałów stosowanych do konserwacji i czyszczenia sprzętu produkcyjnego w przemyśle spożywczym, istnieje potrzeba wykorzystywania produktów, które są bezpieczne dla zdrowia i nie stanowią zagrożenia dla żywności. Produkty te, choć niezbędne dla utrzymania sprawności maszyn i ciągłości produkcji, wymagają szczególnej uwagi, aby ich skład był zgodny z normami i obostrzeniami dla przemysłu spożywczego.
Amerykańska firma JAX, pionier w zakresie produkcji smarów dedykowanych dla przemysłu spożywczego, dokłada najwyższych starań aby jej produkty były nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Firma ta, kierując się wartościami jakości i ochrony konsumenta, opracowuje innowacyjne rozwiązania w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Poprzez badania, stałą kontrolę i monitorowanie dostarczanych surowców oraz swoich produktów, firma JAX stanowi niedościgniony wzór do naśladowania.
Jak w takim razie JAX dba o ochronę konsumentów przed MOSH i MOAH?
Bazy olejów mineralnych stosowanych w smarach JAX dopuszczonych do kontaktu z żywnością, są poddane intensywnej rafinacji, aby uzyskać wyjątkowo wysoki poziom czystości. Spełniają one wymagania Farmakopei USA (USP), National Formulary (NF), amerykańskiej FDA 21 CFR 172.878 i posiadają certyfikat NSF 3H do bezpośredniego kontaktu z żywnością.
Przekazywane przez dostawców olejów mineralnych dane analityczne MOSH i MOAH potwierdzają, że zawartość tych substancji w produktach JAX jest bezpieczna dla konsumentów. Z kolei JAX, już dla konkretnych produktów, wydaje odpowiednie zaświadczenia zawierające informację o zawartości lub jej braku wspomnianych substancji. Pełna dokumentacja produktowa stanowi potwierdzenie jakości i dbałości producenta o spełnienie wszelkich norm i wymagań ustanowionych dla przemysłu spożywczego, a dla klienta potwierdzenie możliwości stosowania wymagane m.in. przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Wniosek jest jasny: dbałość o bezpieczeństwo żywności to priorytetowe zadanie dla całej branży spożywczej. Wybierając smary do zastosowań w przemyśle spożywczym, należy zwracać uwagę na ich skład i zapewnić, że zawartość potencjalnie szkodliwych substancji, takich jak MOSH i MOAH jest na poziomie nie zagrażającym zdrowiu konsumenta.
Firma JAX to doskonały przykład dostawcy, który podejmuje wszelkie środki, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich produktów i wspierać bezpieczną produkcję żywności.
Celem uzyskania dodatkowych informacji - zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami firmy Milar - wyłącznego partnera firmy JAX na polskim rynku.