Środki antyadhezyjne, zwane również rozdzielającymi to jedne z niezbędnych dodatków w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Ich funkcjonalność wspomaga fizyczne oddzielenie gorącego tworzywa sztucznego od ścian formy. Środki te tworzą cienką warstwę, która ułatwia proces rozdzielenia, a jednocześnie nie ingeruje we właściwości chemiczne oraz mechaniczne wytwarzanego elementu. Ich działanie opiera się głównie na zmniejszeniu adhezji danego tworzywa do formy.
Środki antyadhezyjne posiadają różnego rodzaju właściwości. Zadaniem producenta jest dobrać jej jak najlepiej uwzględniając cały proces twórczy. By wybrać idealny środek antyadhezyjny należy uwzględnić między innymi: rodzaj tworzywa, materiał z jakiego wykonana jest forma, możliwość późniejszej obróbki powierzchni tworzywa, fakturę powierzchni produktu, temperaturę produkcji, czy też wielkość oraz kształt wyrobu.
Stosowanie środków rozdzielających ma swoje uzasadnienie w tym, że formy z których korzystamy niestety zwykle nie są idealne. Ich skomplikowane kształty, materiały z jakich są wykonane czy też stopień zużycia mógłby spowodować duże straty w naszym produkcie. Niezastosowanie dodatków antyadhezyjnych mogłoby skutkować nierównomiernym rozkładem tworzywa na całej powierzchni formy, pozostawaniem fragmentów przywartego tworzywa, czy też lokalnego przypiekania się tworzywa.
Wyróżnić możemy środki antyadhezyjne stosowane jako dodatki do tworzywa, a także produkty stosowane zewnętrznie na formy. Zazwyczaj środki stosowane są zamiennie, ale praktykuje się także użycie zarówno dodatku do tworzywa jak i pokrycie nim formy podczas jednego procesu.
Grupa PCC w swojej ofercie również posiada środki antyadhezyjne do tworzyw sztucznych. Jednym z nich jest Maxomer LUBE-E2SA-B. Do drugiej grupy zaliczyć możemy takie produkty jak Chemax X-997 i Chemstat X-9910. Dodatkowo mogą one pełnić rolę lubrykantów w trakcie produkcji tworzyw sztucznych.