Kara za zmowę cenową dla producentów pianek PU
Celem uczestników kartelu było przeniesienie na konsumentów kosztów podwyżek cen surowców chemicznych oraz uniknięcie agresywnej konkurencji między czterema spółkami. W tym celu przedstawiciele firm organizowali specjalne spotkania na różnych szczeblach, także przy okazji spotkań branżowych.
Największą karę zapłaci największy światowy producent pianek, firma Carpenter. Wielkość grzywny w tym przypadku wyniesie 75 mln euro. Tymczasem kary nałożone na spółki Eurofoam (spółka joint venture Recticel i Greiner Holding AG) oraz Recticel i Greiner zostały zmniejszone ze względu na udział w dochodzeniu - Eurofoam zapłaci 14,8 mln euro, Greiner - 24,2 mln euro, a Recticel - 39 mln euro. Vita nie została ukarana za udział w kartelu ze względu na ujawnienie przez nią zmowy cenowej.
- Kartele szkodzą całej naszej gospodarce i nie mogą być tolerowane - powiedział Joaquín Almunia, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za kwestie związane z konkurencyjnością. - Ta sprawa dobrze pokazuje, jak ważne jest zwalczanie i sankcjonowanie takich nielegalnych zjawisk - produkt, który podlegał zmowie cenowej jest z jednej strony ważnym komponentem mebli nabywanych przez wszystkich obywateli, takich jak materace i sofy, z drugiej zaś - ważnym materiałem dla konkretnych sektorów gospodarki, jak np. branża samochodowa.