Klocki LEGO wykorzystują coraz więcej biotworzyw i materiałów z recyklingu

Klocki LEGO wykorzystują coraz…

Przy okazji publikacji wyników finansowych za pierwsze półrocze 2024 roku, Grupa LEGO pochwaliła się znacznym wzrostem wykorzystania granulatów tworzyw sztucznych pochodzących ze źródeł zrównoważonych. Firma zwiększyła udział surowców ze źródeł odnawialnych i pochodzących z recyklingu.

W pierwszym półroczu 2024 roku średnio 22% granulatów tworzyw sztucznych używanych do produkcji klocków LEGO pochodziło z surowców odnawialnych i recyklingu. 30% granulatów zakupionych w pierwszym półroczu uzyskało certyfikat bilansu masy. Jest to wyraźny postęp w porównaniu z rokiem 2023, kiedy to w całym roku 18% granulatów miało certyfikat bilansu masy, co odpowiadało 12% surowców pochodzących ze zrównoważonych źródeł.

W ostatnich latach LEGO intensywnie testowało różne materiały pochodzące ze zrównoważonych źródeł. Jednym z sukcesów jest biopolietylen (bio-PE), produkowany z trzciny cukrowej, który firma stosuje do wytwarzania elastycznych elementów botanicznych. Kolejnym innowacyjnym materiałem jest kopolimer arMABS (przezroczysty ABS) zawierający surowiec z recyklingu blatów kuchennych ze sztucznego marmuru. Jest on używany do produkcji elementów takich jak miecze świetlne oraz okna i szyby samochodzików. LEGO pracuje również nad materiałem o nazwie ePOM, podczas produkcji którego ma być wykorzystywana zaawansowana technologia łącząca energię odnawialną i CO2 z bioodpadów. Oczekuje się, że materiał ten znajdzie zastosowanie w elementach takich jak osie kół.

Elastyczne elementy botaniczne wykonywane z bio-PE
Elastyczne elementy botaniczne wykonywane z bio-PE
Przezroczyste elementy produkowane z arMABS
Przezroczyste elementy produkowane z arMABS


Nie wszystkie próby przyniosły oczekiwane rezultaty. Przykładem jest politereftalan etylenu pochodzący z recyklingu (rPET). Pomimo początkowego entuzjazmu i prototypów, po dwóch latach testów firma zdecydowała się nie kontynuować rozwoju tego materiału, ponieważ nie spełniał on wymagań dotyczących jakości, bezpieczeństwa, trwałości oraz nie przyczyniał się do istotnego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

W nadchodzących latach LEGO zamierza zwiększyć udział surowców pochodzących ze zrównoważonych źródeł do ponad połowy swoich materiałów, zgodnie z zasadą bilansu masy. Firma planuje dalsze działania na rzecz zmniejszenia zużycia pierwotnych materiałów pochodzenia kopalnego, co jest kluczowym elementem jej strategii zrównoważonego rozwoju.



zdjęcia: The LEGO Group