- Nowe produkty ULP są polecane do zastosowań, w których podstawowe parametry konstrukcyjne zakładają wysokie natężenie przepływu, umiarkowany poziom usuwania soli oraz niskie zużycie energii. Obszary zastosowań obejmują zatem ekonomiczną filtrację wody pitnej oraz zaawansowane technologicznie oczyszczanie ścieków - podkreślił Alexander Scheffler, dyrektor ds. produkcji membran w jednostce biznesowej Liquid Purification Technologies (LPT) koncernu Lanxess. - Nasi klienci są pod takim wrażeniem profilu wydajności, że otrzymaliśmy już wiele zamówień wstępnych - dodał Alexander Scheffler.
Tanie usuwanie związków śladowych przy niskim ciśnieniu roboczym
Występujące w śladowych ilościach syntetyczne substancje organiczne można znaleźć w akwenach w stężeniach wynoszących od kilku nanogramów po kilka mikrogramów na litr. Składają się na nie na przykład leki, środki chemiczne używane w gospodarstwach domowych i w przemyśle, produkty kosmetyczne i środki ochrony roślin wprowadzane do systemów wodnych za pośrednictwem ścieków domowych i przemysłowych.Znajdujące się w nazwie produktu oznaczenie „ULP” to skrót od „Ultra Low Pressure” (dosł. ultraniskie ciśnienie), ponieważ zaletą tych membran jest ich zdolność do prawie całkowitego usuwania takich związków organicznych przy niskim ciśnieniu roboczym. – Instalacje wody pitnej dzień w dzień przetwarzają ogromne objętości wód powierzchniowych. W związku z tym, aby możliwie w największym stopniu obniżyć koszty inwestycji, potrzebne są membrany, które charakteryzują się wysoką przepuszczalnością wody, a przez to wysokim natężeniem przepływu, takie jak nasze membrany z serii Lewabrane RO ULP - wyjaśnił Alexander Scheffler.
Aby ograniczyć tworzenie się w ściekach osadów organicznych, czyli warstwy organizmów porastających (tzw. biofouling), membrany ULP mają najbardziej hydrofilową powierzchnię ze wszystkich gatunków membran Lewabrane. Dzięki tym hydrofilowym właściwościom na powierzchni membrany tworzy się cienka, ochronna warstwa wody, która ogranicza adsorpcję substancji organicznych.
Nakładka dystansująca ASD, która znajduje się wewnątrz membrany, zapewnia przestrzeń do przepływu wody między jej elementami, ograniczając również osadzanie się na nich substancji organicznych. Nakładki takie mają naprzemienny wzór włókien (ang. Alternating Strand Design, ASD), który składa się z włókien o różnej grubości, co zapewnia jednolity przepływ i przeciwdziała zapychaniu się membran. Zmniejsza to koszty operacyjne, ponieważ możliwe jest stosowanie mniejszej ilości chemicznych środków czyszczących, a odstępy między czyszczeniami można przedłużyć.