
- Aktualnie poszukiwane są innowacyjne technologie i zaawansowane materiały budowlane gwarantujące trwałość konstrukcji - powiedział Kazimierz Krzynówek, przedstawiciel regionalny Lotos Asfalt. - Przekłada się to na wydłużenie czasu eksploatacji nawierzchni, a Modbit 45/80-80, który zastosowano w Świerklańcu, rekomendowany jest w szczególności do budowy dróg, od których wymagana jest wysoka odporność na deformacje.
Asfalt tego typu posiada podwyższone parametry funkcjonalne, dzięki którym drogi zyskują ponadstandardową trwałość. Zwiększona zawartości modyfikatora w asfalcie nie powoduje dodatkowych utrudnień przy wbudowaniu gotowej mieszanki mineralno-asfaltowej. W przypadku inwestycji w Świerklańcu mieszanka dobrze się układała i mimo nieco wyższej lepkości asfaltu była urabialna. Nie było problemów z jej wbudowaniem i zagęszczeniem. Budowa nawierzchni zajęła 2 dni.
Już rok temu - podczas rozbudowy lotniska w podkatowickich Pyrzowicach - zastosowano asfalt z tej samej rodziny (tj. Modbit 65/105-80) do wytworzenia tzw. warstwy SAMI. Miała ona za zadanie zabezpieczenie konstrukcji nawierzchni przed spękaniami, powstającymi w sztywnej warstwie podbudowy związanej cementem. Tego typu warstwy stosuje się również by zapobiec ekspansji spękań w wyeksploatowanych nawierzchniach.
Jak informują przedstawiciele Lotosu, na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy planowane są kolejne inwestycje związane z wykorzystaniem wymienionych technologii.