Celem prowadzonego przez Ministerstwo Środowiska projektu GreenEvo jest wsparcie międzynarodowego transferu polskich zielonych technologii. Laureaci konkursu mogą korzystać między innymi ze wsparcia instytucji rządowych na całym świecie, jak również z szerokiej oferty szkoleniowej, prezentacji technologii w dystrybuowanym w wielu krajach katalogu oraz produkcji indywidualnych filmów o oferowanych technologiach. Ponadto, laureaci mogą uczestniczyć w misjach gospodarczych organizowanych przez rząd polski oraz innych spotkaniach biznesowych.
W tegorocznej edycji konkursu spośród firm zgłaszających swoje technologie wyłoniono ośmiu laureatów oraz przyznano dwa wyróżnienia. Nagrodzono rozwiązania między innymi w takich dziedzinach, jak oczyszczanie wody, energetyka słoneczna, monitorowanie hałasu i in. Dla branży tworzyw sztucznych interesujące będą zwłaszcza dwa rozwiązania, związane z sektorem budownictwa oraz gospodarką odpadami.
Firma M-3system to jedyny producent samonośnych systemów zabudowy opartych na spienionym polistyrenie. Tradycyjnie, zastosowanie spienionego polistyrenu w budownictwie było ograniczone do wykonywania izolacji cieplnej, wypełniania przestrzeni technicznych i technologicznych oraz jako zabezpieczenie produktów w czasie transportu. Tymczasem firma M-3system proponuje styropian jako element konstrukcyjny budynku bez wykorzystania dodatkowych elementów. Dzięki wykorzystaniu konstrukcji będącej wycinkiem koła następuje przenoszenie naprężeń ściskanych od zwrotnika w kierunku podwaliny opartej na fundamencie. W budynku występują więc wyłącznie siły ściskające umożliwiające przenoszenie obciążeń wewnętrznych związanych z użytkowaniem obiektów oraz obciążeń zewnętrznych związanych ze śniegiem i wiatrem. Domy energooszczędne, które są szeroko znane w Europie, są średnio o 10-20 proc. droższe niż domy tradycyjne budowane z cegły. Zaletą rozwiązania oferowanego przez M-3system jest 40-procentowe ograniczenie kosztów przy stuprocentowej pasywności lub energooszczędności.
Drugą interesującą propozycją dla branży tworzyw jest rozwiązanie firmy Dagas w zakresie gospodarki odpadami. Polega ono na wykorzystaniu procesów pirolizy nisko- lub wysokotemperaturowej z układem katalizatora stałego i płynnego Reduxco w celu przetwarzania różnego rodzaju odpadów: gumowych (np. zużyte opony), odpadów z tworzyw sztucznych (np. PE, PP, PS) oraz biomasy stałej (odpady z produkcji leśnej, rolniczej oraz niektóre odpady komunalne i przemysłowe). Produktem pirolizy są węglowodory gazowe, które mogą być przetwarzane w urządzeniach peryferyjnych na energię elektryczną i cieplną. Rozwiązania firmy Dagas pozwalają na uzyskanie z 20-25 Mg substratu wsadowego od 0,5 MW do 1,5 MW energii elektrycznej oraz 2-4 MWc ciepła.
Konkurs GreenEvo odbył się już po raz czwarty. W poprzednich edycjach kapituła złożona ze specjalistów różnych dziedzin nagrodziła łącznie 40 innowacyjnych technologii.