
Spółka uznała, że temat zużycia energii dla wtryskarek jest zagadnieniem bardzo ważnym i zyskującym aktualnie na znaczeniu, więc warto go szczególnie mocno rozwijać.
Ponieważ mocy biernej maszyny nie można wykorzystać, a obciąża ona tylko linie przesyłowe, czyli linie napowietrzne, stacje transformatorowe, elektrownie, to od dawna dążono, by moc tę ograniczyć. W przypadku wtryskarek konwencjonalne metody ograniczania mocy biernej były mało przydatne. Potrzebny był więc cały system, który błyskawicznie mógłby reagować na wzrosty i spadki mocy jakie występują w czasie pracy wtryskarki. Battenfeldowi udało się opracować rozwiązanie tego problemu.
Każdy silnik napędowy w pewnych okresach czasowych wykazuje mały współczynnik sprawności (pracuje pod małym obciążeniem). W okresach tych nieproporcjonalnie wzrasta współczynnik strat. Ten wzrost strat można w prosty sposób redukować poprzez wyrównanie napięcia zasilania. Niestety metoda ta potrzebuje bardzo dynamicznej kompensacji i dlatego bardzo trudno było ją zastosować.
Firma Battenfeld zaproponowała dla wtryskarek z jednostkami napędowymi o mocy do 37 kW system pozwalający nie tylko na redukcję mocy biernej ale także zredukowanie mocy czynnej.
Jak to osiągnięto?
Wykorzystano wtryskarkę o mocy 18 kW wpierw ze standardowym układem napędowym, a potem z układem kompensacji. Wyniki prezentuje poniższy wykres i tabela.