Nowoczesna instalacja do recyklingu odpadów tworzyw sztucznych
Mirosław Gulba jest pod wrażeniem instalacji do recyklingu odpadów gumowych i tworzyw sztucznych. Opowiada o niej w samych superlatywach.
- Nie jest to polski wynalazek. Zagraniczni technologowie pracowali nad nim 16 lat. Ja zainteresowałem się nim dwa lata temu. W tej chwili na świecie pracuje jedynie pięć tego typu instalacji, w Polsce nie ma ani jednego - opowiada. - Tymczasem warto branżę przynajmniej zainteresować tym rozwiązaniem. To co przesądza o jego innowacyjności, to fakt że nie jest to spalarnia. Funkcjonuje wprawdzie na zasadzie spalania w temperaturze, ale produkty, które umieszcza się w środku bardziej się gotują niż spalają.
- Byłem osobiście przy odpalaniu urządzenia i wywiera ono imponujące wrażenia. Zresztą może dużo ważniejsze jest to, że obliczenia wskazują, iż w porównaniu z tradycyjnymi spalarniami funkcjonowanie GKR może przynieść 1,5 tys. zł oszczędności dziennie. Dlatego od kilku dni staram się zainteresować tym mechanizmem polskich odbiorców. Ważne by wiedzieli o nim jak najwięcej. Jak będą mieli najważniejsze informacje, to sami podejmą odpowiedzialne decyzje - tłumaczy.
Czym zatem charakteryzuje się urządzenie, o którym mowa?
Jak już wspomniano przeznaczone jest ono do recyklingu tworzyw sztucznych i odpadów gumowych metodą pirolizy niskotemperaturowej np. butelek PET i zużytych opon.
Przez pirolizę rozumie się termiczne przekształcanie substancji organicznych w środowisku całkowicie pozbawionym tlenu, bądź też przy niewielkiej jego obecności. Piroliza niskotemperaturowa zachodzi w temperaturze 450-700 st. C, a w jej wyniku powstaje m.in. gaz pirolityczny, składający się z pary wodnej, wodoru, metanu, etanu, tlenku i dwutlenku węgla, a także siarkowodór i amoniak, olej, smoły, woda i substancje organiczne, koks pirolityczny i pyły z dużą zawartością metali ciężkich.
Instalacja nie wymaga żadnego zasilania, ponieważ pracuje na pirolitycznym gazie wytworzonym w instalacji w trakcie procesu recyklingu.
To co koniecznie należy o niej wiedzieć, to fakt, iż z jednej tony odpadów urządzenie wytwarza surowce wtórne: do 15 proc. gazu z pirolizy zużywanego do pracy instalacji, do 30 proc. płynu z pirolizy podobnego olejowi opałowemu, który można rozdzielić na takie frakcje jak: 30 proc. benzyny, rozpuszczalnik, 50 proc. oleju opałowego i 20 proc. mazutu.
- Strony:
- 1
- 2