Pozostałe surowce wtórne wytworzone z jednej tony odpadów to: do 50 proc. pirokarbonatu węglowego - jest to odpad stały, według kaloryczności bliższy koksowi i może być zastosowany jako paliwo stałe, węgiel aktywny z zastosowaniem do filtrów lub sproszkowany jako pigment do farb oraz do 5 proc. metalu (złom wsadowy ) w przypadku pirolizy opon samochodowych.
- Być może wydajność urządzenia nie jest rewelacyjna, ponieważ przetwarza ono trzy tony odpadów na dobę, jednak korzyści jego posiadania są duże i to zarówno ze względu na niskie nakłady finansowe jak i pozyskane z procesu recyklingu produkty - kontynuuje Mirosław Gulba, pełnomocnik PHU-GMG.
Przyznaje, że zakup instalacji, to koszt 150 tys. euro, ale natychmiast podkreśla, że inwestycja i tak się opłaca w porównaniu z kosztami związanymi z powstaniem choćby spalarni śmieci. Ta kosztuje bowiem aż 18 mln zł. A właśnie przy wysypiskach śmieci powinna być ustawiona instalacja oferowana przez zielonogórską firmę. Termin wykonania i wdrożenia projektu nie zająłby więcej niż siedem miesięcy.
O efektywności instalacji przesądza m.in. to, iż praca odbywa się na pirolitycznym gazie wytworzonym w instalacji w trakcie przetwarzania odpadów, co sprawia, że nie potrzebuje ono zasilania. Z kolei produkty uzyskane z pirolizy posiadają pełnowartościowe właściwości handlowe i z powodzeniem nadają się do sprzedaży jako paliwa wtórne.
Do sprawnego działania urządzenie potrzebowałoby powierzchni 1000 - 1500 mkw. z przeznaczeniem na plac składowy, w tym powierzchni 300 - 350mkw i wysokości do sześciu metrów w przypadku montażu urządzenia w pomieszczeniu zamkniętym.
Podstawowe dane jeśli chodzi o charakterystykę instalacji GKR przedstawiają się następująco:
- obciążenie cieplne, gKal/rok - 13,80,
- zużycie paliwa, (gaz ) t/rok - 8,30
- objętość gazów dymnych, m3/sek. - 0,05
- wyrzucenie cząsteczek szkodliwych (zanieczyszczenie), gr./sek. 0,23351,
- tlenek węgla (CO) - 0,0633
- tlenek azotu (NO) - 0,153
- tlenek siarki (SO) - 0,0000
- cząsteczki twarde - 0,0172, w tym węgiel - 0,00258
Czysty i bezodpadowy proces pyrolizy, to szansa na ochrony środowiska. Ochrona środowiska, ochrona zasobów naturalnych, stuprocentowe uzyskanie produktów po procesie recyklingu.
- To urządzenie daje nam prawdziwą szansę na usunięcie z wysypisk śmieci wszelkich toreb z tworzyw sztucznych, zużytych opon i odpadów medycznych, czyli tego wszystkiego co jest w tej chwili największym problemem w tego typu miejscach. Czysty i bezodpadowy proces pyrolizy, to szansa na ochrony środowiska - podkreśla Gulba.
Na koniec przyznaje, że jego firma planuje na lipiec postawienie pierwszej bazowej, przykładowej instalacji GKR. A to czy przyjmie się ono w Polsce, to już czas pokaże.