Około 34 ton plastikowych odpadów wyłowionych z rzek z pomocą igus

Około 34 ton plastikowych…

Każdego roku kilka milionów ton plastiku trafia do oceanów. Około 1600 rzek zmywa większość z nich do morza. Odpady z tworzyw sztucznych niszczą ekosystemy morskie i przyczyniają się do utraty różnorodności biologicznej. Aby zapobiec ich niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się w wodzie i przekształcaniu w mikroplastik, start-up Plastic Fischer zbiera plastikowe odpady z rzek w Indiach i Indonezji - ze wsparciem, między innymi, kolońskiego specjalisty w dziedzinie tworzyw sztucznych igus.

Od rozpoczęcia inicjatywy w 2021 firma Plastic Fischer zebrała i przetworzyła ponad 1600 ton odpadów z tworzyw sztucznych. Od tego czasu, start-up wpływa na 42 lokalizacje i stworzył 79 miejsc pracy dla lokalnej ludności. Firma igus z Kolonii, specjalizująca się w tworzywach sztucznych, jest jednym ze zwolenników tej inicjatywy już od 2022 i postawiła sobie za cel rozwój gospodarki tworzyw sztucznych o obiegu zamkniętym. Dzięki wsparciu finansowemu firmy igus w okresie od listopada 2022 do sierpnia 2024 wyłowiono 33 611 ton plastiku z rzek - zwłaszcza w Kanpur w północnych Indiach. Miasto jest głównym ośrodkiem działalności handlowej i przemysłowej w stanie Uttar Pradesh i znajduje się bezpośrednio nad Gangesem - drugą co do długości rzeką w Indiach. Ze względu na dużą liczbę niezorganizowanych zakładów przemysłowych w Kanpur, które nie są odpowiednio kontrolowane i których emisje nie są regulowane, Ganges jest również jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie.

Rozwiązanie: technicznie proste i opłacalne pułapki na odpady zbudowane z lokalnie dostępnych materiałów

Od sierpnia 2022 Plastic Fischer działa również w Kanpur, aby zapobiec przedostawaniu się plastiku do Gangesu i ostatecznie do Oceanu Indyjskiego. Firma non-profit zatrudnia tutaj 15 pełnoetatowych pracowników do zarządzania codziennymi zadaniami. Zebrali już ponad 315 ton plastiku z kanalizacji, która wpływa do Gangesu. Firma Plastic Fischer opracowała w tym celu własny system "TrashBooms". Te pływające bariery zapobiegają przepływowi plastiku w dół rzeki - technicznie proste i opłacalne rozwiązanie wykonane z lokalnie dostępnych materiałów, które umożliwia szybką naprawę i możliwość zastosowania na większą skalę. Każdego dnia pojemniki na odpady są opróżniane, a plastik jest przewożony do sortowni, gdzie następuje jego suszenie, sortowanie i dalsze przetwarzanie.

- Sprzedajemy wszystkie materiały nadające się do recyklingu lokalnym firmom recyklingowym - wyjaśnia Karsten Hirsch, CEO i współzałożyciel Plastic Fischer. - Ponieważ większość wysokowartościowych tworzyw sztucznych, takich jak butelki PET, jest już zbierana przez nieformalny sektor odpadów, tylko 5% naszych nieekologicznych materiałów może zostać poddanych recyklingowi. Wszystkie materiały nieodpowiednie do recyklingu, takie jak plastikowe torby, są spalane i wykorzystywane jako alternatywne źródło energii w cementowniach, zastępując węgiel.


pm3724-1

Razem przeciwko plastikowym odpadom

Plastic Fischer w Kanpur i Varanasi otrzymał również certyfikat od Ocean Bound Plastic Certification w tym roku. Jest to jedna z dwóch niezależnych opcji weryfikacji, które istnieją w sektorze "plastikowych kredytów" (stała waga plastikowych odpadów, którą firmy pomagają usunąć ze środowiska, aby zrównoważyć własną produkcję) na całym świecie. Start-up zdobył również nagrodę Next Economy Award w ramach 16. edycji konkursu German Sustainability Award, który honoruje innowacyjne modele biznesowe promujące "nową gospodarkę".

- Planujemy otworzyć co najmniej cztery nowe lokalizacje w Indiach w nadchodzącym roku i zawsze szukamy sposobów, aby stać się jeszcze lepszym - podkreśla Hirsch. - Na przykład nasze TrashBooms nie są już wykonane z rur PVC, ale z LDPE, takich jak plastikowe torby, co umożliwia nam recykling części plastiku znajdującego się w rzekach do produkcji TrashBooms. Dlatego mamy nadzieję, że wiele innych firm wesprze nas, idąc za przykładem igus.

- Zawsze szukamy nowych sposobów na promowanie zrównoważonego wykorzystania plastiku. Oprócz naszych własnych inicjatyw, takich jak nasza platforma recyklingu technicznych tworzyw sztucznych chainge lub rower RCYL wykonany z plastiku pochodzącego z recyklingu, chcemy również wspierać innowacyjne podejścia innych firm. Plastic Fischer w imponujący sposób pokazuje, jak można dokonać dużej zmiany nawet przy użyciu prostych, opłacalnych rozwiązań. Pozwoli to nie tylko oczyścić rzeki, ale także stworzyć nowe miejsca pracy - dodaje Michael Blass, CEO działu systemów e-prowadników w igus.

Reportaże

Forum