Parada robotów na największych światowych targach przemysłowych
Wśród wystawców targowych znajdą się tacy giganci, jak FANUC, Kuka, Comau, Kawasaki, Universal Robots, Stäubli, Mitsubishi, Rethink Robotics i Denso, choć znajdzie się także miejsce dla start-upów, jak na przykład Franka Emika. W sumie w Hanowerze wystawi się ponad 60 firm działających w obszarze robotyki, integratorów systemów i dostawców technologii, które zaprezentują swoje najnowsze osiągnięcia i będą współtworzyć wydarzenia dodatkowe, jak np. ceremonia wręczenia nagród w konkursie Robotics Award.
- Targi Hanowerskie gromadzą rozwiązania w zakresie robotyki dla ogromnej liczby zastosowań przemysłowych - mówi Arno Reich, odpowiedzialny za obszar automatyki podczas targów. - Podczas targów prezentowany jest pełen przegląd systemów i rozwiązań, od robotów przemysłowych, przez zintegrowane systemy i przemysłowe systemy wizyjne, po roboty mobilne i pojazdy sterowane automatycznie.
Podczas targów spora cześć ekspozycji w zakresie robotyki poświęcona będzie najnowszym nowinkom w dziedzinie technologii polegających na współpracy człowieka i robota. Ten obszar robotyki w ostatnich latach był dynamicznie rozwijany - obecnie korzyści wynikające z zastosowania tego typu rozwiązań znajdują się już nawet w zasięgu małych i średnich przedsiębiorstw. Warto tu wspomnieć choćby o lekkim cobocie Franka, opracowanym przez niemiecki start-up Franka Emika GmbH. Urządzenie nie tylko odznacza się wyjątkową zręcznością i wrażliwością na dotyk porównywalną z ludzką ręką, ale jest także niezwykle proste w programowaniu i obsłudze. Promowany jako "pierwszy robot, który sam siebie buduje", dostępny jest za 10 tys. euro, co czyni go inwestycją możliwą do przeprowadzenia przez firmy z sektora MŚP.
Centrum zainteresowania dla producentów robotów, integratorów systemów i dostawców przemysłowych systemów wizyjnych będzie podczas targów hala 17, gdzie w ramach Robotics, Automation & Vision Application Park zobaczyć będzie można działające na żywo roboty mobilne i systemy autonomiczne. Wystawią się tu między innymi takie firmy, jak Incubed IT, Creform, Götting, WFT czy WMV Robotics. Słowo "Vision" odnosi się do rozwiązań w zakresie przemysłowych systemów wizyjnych, które ułatwiają bezpieczne interakcje na linii człowiek-maszyna oraz przyczyniają się do efektywności procesów w ramach koncepcji Przemysłu 4.0. Wśród wystawców tej sekcji wymienić można np. firmy Asentics, Cognex, Stemmer Imaging oraz ISRA Vision.
Jednym z głównych wydarzeń dla branży robotyki będzie wręczenie nagród w konkursie Robotics Award, przyznawanych za doskonałe rozwiązania w tym obszarze. Nagrody mają wskazać innowacje technologiczne, które w szczególny sposób przyczyniają się do wzrostu wykorzystania robotów między innymi w obszarze automatyki przemysłowej. Warto dodać, że nagrody mogą otrzymać jedynie rozwiązania nowe, które prezentowane są na targach po raz pierwszy, a które są jednocześnie gotowe do wdrożenia lub już zostały wdrożone w przemyśle. Ceremonia wręczenia nagród Robotics Award odbędzie się drugiego dnia targów - we wtorek, 25 kwietnia. Oficjalnym patronem nagród jest Olaf Lies, minister gospodarki, pracy i transportu Dolnej Saksonii.