Dr inż. Jacek Szer, Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, przedstawił m.in. stanowisko reprezentowanej przez siebie instytucji dotyczące dbałości o jakość prac ociepleniowych na polskich budowach.
Trendy oraz kierunki rozwoju systemów ociepleń przeanalizował mgr Dariusz Biesiekierski z Wacker Polymers. W jego prezentacji znalazło się również porównanie światowych i europejskich rynków ETICS, z którego wynika, że Polska, pod względem wielkości realizowanych projektów ociepleniowych, jest pierwszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, jak też – obok Niemiec – zajmuje czołową lokatę na całym kontynencie.
Dr Wolfgang Setzler, dyrektor niemieckiego stowarzyszenia producentów ETICS, wskazał na szczególne znaczenie systemów ociepleń dla wydajności energetycznej budynków. W Niemczech potencjalna oszczędność energii możliwa do uzyskania dzięki termomodernizacji istniejących budynków równa jest wartości 700 terawatogodzin. Z kolei 900 mln metrów kwadratowych ociepleń wykonanych w Niemczech począwszy od pierwszej instalacji w 1957 roku w Berlinie, przełożyło się na zaoszczędzenie 900 mld litrów oleju opałowego i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 750 mln ton.
Inż. Jan Loukotka, przedstawiciel czeskiego stowarzyszenia producentów systemów ociepleń, zaprezentował dane obrazujące rynek ociepleń w Czechach, dodając, że w kraju tym ocieplonych jest już połowa istniejących budynków.
O słowackiej branży ociepleń opowiedziała prof. dr inż. Zuzana Sternová, dyrektor Instytutu Badawczego Budownictwa w Bratysławie oraz prezes branżowej organizacji producentów ETICS na Słowacji. Uwagę odbiorców przyciągnęło zwłaszcza omówienie procesu wdrażania wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej budynków, obowiązujących na Słowacji od 2008 roku.
Dr hab. Krzysztof Siekierski i mgr Julita Brychcy-Ratajczak z TNS Polska przybliżyli wyniki cyklicznego badania polskiego rynku dociepleń, realizowanego od 3 lat, pod patronatem merytorycznym SSO. Badacze podkreślili powracający w ostatnich miesiącach optymizm producentów ETICS w ocenie koniunktury dla ich branży.
Mgr inż. Marek Kaproń, wicedyrektor Instytutu Techniki Budowlanej, poprowadził sesję omawiającą tematykę ETICS z perspektywy producentów wyrobów ociepleniowych.