Pierwsza edycja Synthos Chemical Award bez zwycięzcy
Do konkursu zgłoszonych zostało 19 prac, które zostały ocenione przez niezależną kapitułę konkursową. W jej skład wchodzą wybitni polscy naukowcy - prof. Stanisław Penczek (przewodniczący), prof. Karol Grela, prof. Bogdan Marciniec, prof. Krzysztof Matyjaszewski, prof. Mieczysław Mąkosza - oraz przedstawiciele Synthos SA.
- Kapituła konkursu Synthos Chemical Award podjęła decyzję, aby w ramach obecnej edycji konkursu nie przyznawać nagrody głównej, jak i wyróżnień przewidzianych w regulaminie konkursu - mówi prof. Stanisław Penczek, przewodniczący kapituły. - Otrzymane zgłoszenia nie spełniły wymagań kapituły i nie zostały zakwalifikowane do części finałowej. Niektóre spośród zgłoszonych wniosków nie mogły zostać uznane, gdyż są raczej wynikiem pracy zespołowej, tymczasem konkurs w obecnej edycji jest skierowany do pojedynczych naukowców. Zasugerowaliśmy zarządowi Synthos SA, aby kolejną edycję rozszerzyć o wnioski dotyczące prac wykonanych zespołowo.
Konkurs Synthos Chemical Award ogłoszony został w kwietniu 2016 r. Pomysłodawcą i fundatorem nagrody jest Synthos SA. Głównym celem konkursu jest promocja, wyróżnienie i nagrodzenie najlepszego polskiego chemika-innowatora, którego odkrycie naukowe lub wynalazek został wdrożony lub ma szansę zostać wdrożonym, a tym samym wpływa na rozwój polskiego przemysłu chemicznego. Dla zwycięzcy przewidziano nagrodę w wysokości miliona złotych.
- Synthos SA od lat rozwija działania badawczo-rozwojowe - powiedział Zbigniew Warmuz, prezes Synthos SA. - Jednym z elementów budowania wartości firmy jest bowiem wzrost innowacyjności produktów. Poprzez konkurs chcemy zachęcić młodych naukowców do działań badawczych w dziedzinie chemii, a także propagować ich osiągnięcia. Wierzymy, że nasza inicjatywa przyczyni się do rozwoju polskiej nauki, a w konsekwencji również do rozwoju narodowej gospodarki. Milion nadal czeka na polskiego chemika-innowatora.
Druga edycja Synthos Chemical Award zostanie ogłoszona w 2018 roku.