Pierwszy na świecie zakład recyklingu POAL

Pierwszy na świecie zakład… We wrześniu 2018 r. zostanie uruchomiony pierwszy na świecie zakład recyklingu POAL, w którym produkowany będzie materiał Ecoallene. POAL to polietylen i aluminium odzyskane z opakowań artykułów spożywczych (powszechnie znanych jako TetraPak - od nazwy firmy, która takie opakowania opatentowała). Ecoallene jest nowym materiałem, którego główną cechą jest możliwość recyklingu. Jest łatwy do zabarwienia i zawiera kilka cząsteczek aluminium, które sprawiają, że jest lekko połyskujący. Główne obszary zastosowań Ecoallene to motoryzacja, budownictwo ale też branża reklamowa (gadżety, upominki).

Firma AMUT, od lat 80-tych zaangażowana w rozwój technologii przetwarzania i odzyskiwania tworzyw sztucznych, rozwinęła ten pionierski projekt wspólnie z włoską firmą Ecoplasteam. W jego efekcie Ecoplasteam będzie mógł poddać recyklingowi 7000 ton odpadów pochodzących z tej konkretnej frakcji opakowań, głównie z ich części polikompozytowej (do tej pory można było odzyskać tylko celulozę).

Opakowania aseptyczne typu „TetraPak” zbudowane są zasadniczo trzech różnych materiałów. Są to:
  • Papier. Celuloza do jego produkcji pochodzi z drewna, jest więc surowcem odnawialnym. Zawartość celulozy w opakowaniach kartonowych zależy od typu i przeznaczenia opakowania, ale średnio stanowi około 75% masy opakowania i jest dla niego swoistym rusztowaniem.
  • Polietylen. Cienka warstwa folii polietylenowej, która stanowi ok. 20% masy opakowania jest barierą chroniącą warstwę papieru przed wilgocią i pomaga w utrzymaniu świeżości produktów. W produkcji kartonów, tworzywa sztuczne wykorzystuje się także jako materiał na zakrętki, zamknięcia i słomki.
  • Aluminium. Tylko w przypadku opakowań aseptycznych stosowana jest niezwykle cieniutka aluminiowa warstwa barierowa (osiem razy cieńsza od ludzkiego włosa), stanowiąca ok. 5% masy opakowania. Chroni ona produkty przed szkodliwym działaniem światła i tlenu. To dzięki aluminium, w opakowaniu tym możliwe jest przechowywanie żywności poza lodówką.

Karton tetraPak

Źródło: www.tetrapak.com

AMUT opracował zarówno technologię przetwarzania i mycia POAL, jak i linię wytłaczania w celu przekształcenia gotowego materiału w granulat. Obie firmy były w stanie rozwiązać złożony problem składowania większości odpadów materiałowych: proces, który zawsze powodował problemy i wysokie koszty zarządzania składowiskami i spalarniami.

Działanie instalacji

Materiał wsadowy pochodzi z papierni, po przejściu procesu odzysku celulozy. Jest on przetwarzany a następnie myty przy użyciu szeregu urządzeń w celu zmniejszenia obecności włókien papierowych. Po oczyszczeniu materiał jest mieszany za pomocą systemu dozowania grawimetrycznego, filtrowany, granulowany za pomocą wytłaczarki, a następnie umieszczany w big-bagach.

Źródło: AMUT

Czytaj więcej:
Recykling 1095