Rok 2024 nieuchronnie zbliża się do końca, co sprzyja tworzeniu wszelkiego rodzaju podsumowań. Postanowiliśmy podtrzymać tę tradycję - przedstawiamy wam zatem listę artykułów, które w ciągu minionych 12 miesięcy cieszyły się największą popularnością wśród odwiedzających nasz portal. Dziękujemy za wasze zainteresowanie prezentowanymi przez nas treściami i do przeczytania w nowym, 2025 roku!
10. "Alarmujący wzrost eksportu odpadów z tworzyw sztucznych z UE o 18% w 2023 r."
"Rok 2023 odsłonił poważną destabilizację europejskiego sektora tworzyw sztucznych. Rosnący import tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do UE tworzy niezrównoważony rynek z poważnymi konsekwencjami dla środowiska. To, w połączeniu z malejącą konkurencyjnością UE i brakiem równych szans, przyspiesza deindustrializację UE", pisała w swoim komunikacie z końca lutego organizacja Plastics Recyclers Europe. Informacja spotkała się z dużym zainteresowaniem czytelników.
https://www.plastech.pl/wiadomosci/Alarmujacy-wzrost-eksportu-odpadow-z-tworzyw-sztucznych-z-19226
9. "KraussMaffei i Synergie Horizon opracowują wzmocnione biopolimery"
"Firma KraussMaffei Extrusion GmbH z Laatzen w Niemczech, wspólnie z polskim członkiem cypryjskiej grupy Synergy Horizon, opracowała proces produkcji w 100% biopochodnego wzmacnianego tworzywa termoplastycznego: PLA wzmocnionego ligniną", informowano w połowie stycznia. Newsa wyświetlono niemal 400 razy.
https://www.plastech.pl/wiadomosci/KraussMaffei-i-Synergie-Horizon-opracowuja-wzmocnione-19125
8. "Prawdziwe oblicze unijnego podatku od plastiku"
"Sama opłata od tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi dyskryminuje tworzywa sztuczne w porównaniu z innymi materiałami opakowaniowymi, które nie podlegają recyklingowi. Dość łatwo można podać w wątpliwość inne opakowania w kontekście śladu środowiskowego. Jeżeli w tym procesie środowisko ma być beneficjentem, to jaki ma sens porównywanie samych poziomów recyklingu?", pytał retorycznie w swoim komentarzu Robert Szyman. Z pełną treścią tekstu możecie zapoznać się tutaj:
https://www.plastech.pl/wiadomosci/Prawdziwe-oblicze-unijnego-podatku-od-plastiku-19599
7. "Sadza techniczna"
"W 1904 r. Sidney C. Mote odkrył, że dodatek sadzy poprawia właściwości fizykochemiczne wyrobów gumowych, co stanowi najbardziej istotne wydarzenie w historii rozwoju przemysłu sadzy technicznej. Wiedza ta została wykorzystana w rozwijającym się przemyśle motoryzacyjnym do wyrobu opon", przybliżał w swoim artykule Karol Niciński. Tekst ukazał się pierwotnie w marcowo-kwietniowej edycji "Plast Echo".
https://www.plastech.pl/wiadomosci/Sadza-techniczna-19378
6. "Świetlana przyszłość recyklingu"
"Regranulat przyszłości to taki, który wydaje się na tę chwilę do osiągnięcia tylko jako produkt recyklingu chemicznego" - taką opinią podzielił się Tomasz Mikulski, prezes firmy ML Polyolefins, w wywiadzie udzielonym naszej redakcji w marcu. Rozmowa została opublikowana w majowo-czerwcowym numerze "Plast Echo" - i zdecydowanie warto ją sobie odświeżyć!
https://www.plastech.pl/wiadomosci/Swietlana-przyszlosc-recyklingu-19531
5. "Polimery Police produkują już propylen i polipropylen"
"Produkty wytwarzane w fabryce w Policach przeszły pozytywne testy i są dostępne w sprzedaży. (…) Wprowadzanie nowych rodzajów produktów odbywa się stopniowo, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, w miarę uzyskiwania pozytywnej walidacji produktów, zarówno od strony produkcyjnej, jak i walidacji przetwórczej u klientów", informowała pod koniec stycznia Grupa Azoty Polyolefins S.A. News został wyświetlony blisko 500 razy, co jest bardzo dobrym wynikiem.
https://www.plastech.pl/wiadomosci/Polimery-Police-produkuja-juz-propylen-i-polipropylen-19154
4. "Zrównoważone materiały z tradycją"
"Staramy się powielać nasze osiągnięcia wszędzie tam, gdzie to możliwe, jednak podstawą naszego sukcesu jest produkcja materiałów ‘szytych na miarę’", mówił Aleksander Kurszewski, Area Manager w firmie Polykemi, w rozmowie z red. Agatą Mojcner. Wywiad został pierwotnie opublikowany w styczniowo-lutowym wydaniu "Plast Echo". Zachęcamy do ponownej lektury!
https://www.plastech.pl/wiadomosci/Zrownowazone-materialy-z-tradycja-19173
3. "Dyrektywa w sprawie odpadów opakowaniowych - odpowiedzialność branży"
"Osiągnięcie wyznaczonych przez PPWD celów na 2030 r. zależy od opracowania elastycznych rozwiązań, które można dostosować do różnorodnych potrzeb regulacyjnych, technologicznych i kulturowych, zarówno teraz, jak i w przyszłości. Potrzebna jest uszczegółowiona strategia, uwzględniająca unikalne otoczenie regulacyjne, ciągły rozwój technologiczny i praktyki kulturowe różnych regionów", stwierdzał w swoim komentarzu Gabriel Magdaleno, dyrektor sprzedaży eksportowej w Masterpress. Zgadzacie się z jego punktem widzenia?
https://www.plastech.pl/wiadomosci/Dyrektywa-w-sprawie-odpadow-opakowaniowych-19292
2. "Przewidywana dynamika cen polimerów w trzecim kwartale 2024 roku"
"Musimy teraz żyć z wahaniami i zmiennością cen. Ważne jest, aby dobrze zidentyfikować fazy cykli; kupować we właściwym czasie i w wystarczających ilościach", pisał w połowie maja László Bűdy z myCeppi, analizując w swoim artykule sytuację rynkową w rejonie Europy Środkowej. Czy jego prognozy się sprawdziły? Oceńcie sami!
https://www.plastech.pl/wiadomosci/Przewidywana-dynamika-cen-polimerow-w-trzecim-kwartale-2024-19431
1. "Suszenie tworzyw"
"Tworzywa polimerowe, zależnie od rodzaju, absorbują wilgoć z powietrza w większym lub mniejszym stopniu. Wilgoć ta może być wchłaniana do wewnątrz granulatu lub też gromadzić się w wyniku kondensacji na powierzchni, w postaci kropel. Jej obecność może prowadzić do spieniania się tworzywa w czasie wtrysku, powstawania wad powierzchni lub też pogorszenia własności mechanicznych. W wielu przypadkach obecność wilgoci można stwierdzić na podstawie oględzin wypraski, w innych natomiast uwidacznia się ona poprzez wyraźne obniżenie własności wytrzymałościowych", pisała w swoim artykule Marta Lenartowicz-Klik. Tekst, pierwotnie opublikowany w marcowo-kwietniowym numerze "Plast Echo", cieszył się w 2024 r. największą popularnością na portalu Plastech.pl, uzyskując blisko 1200 odsłon.