Poszczególne warstwy tworzyw w folii wielowarstwowej spełniają określone funkcje, tj. głównie przenoszą obciążenia zewnętrzne (tworzywa nośne), stanowią barierę w odniesieniu do tlenu lub pary wodnej (tworzywo barierowe) lub łączą współwytłaczane tworzywa (tworzywo wiążące).
W zależności od spełnianej funkcji, stosuje się zwykle następujące rodzaje tworzyw: tworzywa nośne: PE-LD, PE-HD i PP; tworzywa nośne jednocześnie o dobrych właściwościach zgrzewalnych: PE-LLD, polietylen bardzo małej gęstości (PE-VLD), EVAC, tworzywa monomerowe; tworzywa barierowe: PA6, PVDC, kopolimery po¬liamidowe, EVOH; tworzywa wiążące: na podstawie PE-LLD, PE-HD i EVAC.
Obecnie szerokie zastosowanie, oprócz folii barierowych w stosunku do tlenu, znalazły folie trójwarstwowe wytwarzane tylko z poliolefin, w tym folie ze środkową warstwą z poliolefin napełnionych składnikami mineralnymi, których zawartość osiąga już powyżej połowy ogólnej masy tworzywa.
Obecnie technologia współwytłaczania pozwala na dobór tworzyw prowadzący do uzyskania materiału o przewidywanych właściwościach. Dlatego też coraz częściej folie jednowarstwowe są zastępowane foliami wielowarstwowymi. Zwiększenie sztywności folii jednowarstwowej zapewnia stosowanie jako napełniaczy składników mineralnych, np. kredy i talku. Orientowane folie zarówno z poliolefin, jak i PVC w porównaniu z foliami nieorientowanymi charakteryzują się większą wytrzymałością mechaniczną i przezroczystością oraz kurczliwością.
W technologii wytłaczania z rozdmuchiwaniem jednostopniowym wyróżnia się następujące etapy:
- dozowanie tworzywa (lub tworzyw) oraz składników dodatkowych,
- uplastycznianie w wytłaczarce (lub w wytłaczarkach),
- kształtowanie strumienia w głowicy do postaci rury cienkościennej,
- ochładzanie i jednoczesne formowanie folii na drodze jej wyciągania i rozdmuchiwania do wymaganych wymiarów,
- spłaszczanie folii do postaci podwójnie złożonej wstęgi,
- odbieranie spłaszczonej folii oraz jej zwijanie.
Wytłaczanie folii płaskiej
Należy zaznaczyć, że od wielu lat obserwuje się dynamiczny wzrost zastosowań w technice opakowaniowej orientowanej folii polipropylenowej (OPP) wytwarzanej za pomocą dyszy szczelinowej płaskiej, a obecnie również tzw. folii wylewanej. Stały wzrost zastosowania folii OPP wynika z jej specyficznych właściwości, takich jak ochronne utrzymywanie jakości różnorodnych produktów, zwłaszcza spożywczych, oraz przede wszystkim, możliwości użycia ich w różnych systemach pakowania.W obrocie handlowym występują zasadniczo dwa rodzaje folii polipropylenowej: folia orientowana (na świecie oznaczana przeważnie OPP, w Polsce zaś częściej jako BOPP) oraz folia wylewana (znana jako nieorientowana, cast lub CPP).
Wytłaczanie folii obejmuje następujące procesy składowe : wytłaczanie za pomocą wytłaczarki jednoślimakowej, formowanie tworzywa w głowicy szczelinowej, wygładzanie powierzchni zewnętrznej wytłoczyny i jej ochładzanie na walcu chłodzącym lub w gładziarce, następnie transportowanie i chłodzenie na przenośniku rolkowym, odciąganie, obcinanie brzegów folii i jej zwijanie.