Podsumowanie 13. edycji Międzynarodowych Targów Kompozyt-Expo

Podsumowanie 13. edycji Międzynarodowych…

Jedyne wydarzenie dla branży kompozytów w Polsce

Kompozyt-Expo to jedyne w Polsce i największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi dedykowane branży materiałów kompozytowych. Zakres targów jest bardzo konkretny, dzięki czemu wydarzenie odwiedzają ściśle branżowi goście, zorientowani w temacie kompozytów.

- Zwiedzający to są osoby, które faktycznie szukają jakichś rozwiązań. Nas to cieszy, bo wówczas możemy rzeczywiście popracować i podjąć owocną współpracę. A zatem jesteśmy zadowoleni z frekwencji i z konkretów, które tutaj uzyskaliśmy. Były konkretne pytania i mamy konkretne zadania do zrobienia - powiedział Dariusz Adamczak, prezes firmy Basalttech Sp. z o.o.

Basalttech po raz pierwszy był wystawcą na Kompozyt-Expo i zajmuje się wdrożeniem produktów bazaltowych, przede wszystkim w przemyśle budowlanym oraz w produkcji. Ich główną działalnością jest przeprojektowywanie w budownictwie - zamieniają stal na bazalt.

- Muszę przyznać, że świadomość odwiedzających jest na wysokim poziomie, ponieważ jeżeli już ktoś nas odwiedza, to zwykle wie o co chodzi. Są to techniczne pytania, z których jest jakiś potencjał, że może faktycznie coś z tego być - skomentował Rafał Mierzwa z firmy OEL Composites, która jest dystrybutorem materiałów kompozytowych, głównie materiałów węglowych, bazaltowych, hybrydowych, w tym aramidowych i aramidowo-węglowych.

Firmy, które są stałymi wystawcami targów również bardzo pozytywnie oceniły tegoroczną edycję. - Jesteśmy mile zaskoczeni ilością odwiedzających. Rozmowy były bardzo ciekawe i liczymy na to, że w przyszłej edycji też bardzo chętnie się tutaj wystawimy - powiedział Paweł Banaszek, z firmy Semicon Sp. z o.o., która oferuje głównie produkty chemiczne w postaci klejów, produktów antyadhezyjnych, zmywaczy, rozdzielaczy i taśm.

Podobnego zdania jest Michał Rojek z firmy WIKO Klebetechnik Sp. z o.o. - Targi okazały się bardzo dobre, dużo świetnych spotkań, klienci z przeróżnych branż, również klienci z uniwersytetów, z różnych instytutów, także liczymy na dużo dobrych, pozytywnych feedbacków, a i pewnie spotkamy się tutaj za rok.

Innowacje w blasku fleszy

Podczas tegorocznej edycji Kompozyt-Expo po kilkuletniej przerwie powrócił do programu konkurs targowy na najlepszy produkt i technologię. Jury, w którego skład weszli: prof. dr hab. inż. Anna Boczkowska, Politechnika Warszawska, PAN - przewodnicząca Jury oraz członkowie: dr inż. Jacek Kasz, Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska i dr inż. Andrzej Czulak, Polski Klaster Technologii Kompozytowych oceniało zgłoszone prace pod kątem m.in.: funkcjonalności i wartości użytkowej, nowoczesności rozwiązań konstrukcyjnych czy jakości i niezawodności użytkowania.

Jury jednogłośnie wyłoniło dwóch zwycięzców. W kategorii produkt wygrała firma Saertex GmbH & Co. KG, prezentująca produkt SAERcore do procesów wtrysku w formach zamkniętych, takich jak RTM (Resin Transfer Moulding) i RTM light lub procesu infuzji. W kategorii technologia zwyciężyła Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Materiałowej oraz firma Złotecki Sp. z o.o., którzy zaprezentowali sposób wytwarzania tłoka do silnika spalinowego wzmocnionego lokalnie kompozytowym insertem typu Al/SiCp kształtowanym w procesie odlewania odśrodkowego.

targi-kompozyt-expo-2024-21

Sceną targową zawładnął temat druku 3D, który przybliżyli specjaliści i specjalistki z firmy Fanum oraz Politechniki Krakowskiej. W według Profesor Anny Boczkowskiej druk 3D i 4D jest przyszłością w branży materiałów kompozytowych. Dr Jacek Kasz również podkreślił, że polskie uczelnie są bardzo zaawansowane w technologii druku 3D, na co wpływ ma także obecność w Krakowie jednych z najlepszych na świecie programistów.

- Na tegorocznych Targach Kompozyt-Expo pokazujemy nowy produkt w postaci obrabiarek hybrydowych. To maszyny, które łączą funkcję obrabiarek wieloosiowych do frezowania form, modeli, do obcinania tworzyw, ale też mają możliwości druku 3D, co daje bardzo duży wachlarz możliwości. Jest to nowość nie tylko w Polsce, ale też na rynkach międzynarodowych - pochwalił się Szymon Skorupski z firmy Fanum w wywiadzie targowym z redaktorem Nowoczesnego Przemysłu, Rafałem Wasilewskim.

Technologią, o której również będzie głośno jest zastosowanie w kompozytach światła UV. - Jesteśmy w tym roku na Targach Kompozyt-Expo, aby zaprezentować utwardzanie kompozytów promieniami UV. W porównaniu z obróbką chemiczną, utwardzanie kompozytów przynosi nam wiele korzyści. Możemy zmniejszyć szybkość utwardzania z godzin do minut lub z minut do sekund. Jeśli mamy specjalne światło UV o określonej długości fali, aktywujemy fotoinicjatory wewnątrz przygotowanych elementów. Rozpoczynają one polimeryzację, dzięki czemu można utwardzać elementy w ciągu kilku sekund. Oszczędzamy energię i możemy zwiększyć wydajność swojego produktu. - wyjaśnił Simon Bazlen z firmy IST Metz Gmbh & Co. KG.

Targi Kompozyt-Expo przyciągają nowe projekty, podczas wydarzenia miały miejsce m.in.: finał projektu Amulet oraz uruchomienie platformy ResC4EU. Pojawiło się kilkanaście międzynarodowych klastrów, konsorcjów i stowarzyszeń m.in.: Composites United e.V., Polski Klaster Materiałów Kompozytowych, Łotewski Klaster Technologii Informacyjnych, Europejskie Centrum Innowacji Cyfrowych czy Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa.

Tradycyjnie na wspólnym stoisku Nauka dla Przemysłu możliwości współpracy w zakresie B+R zaprezentowali: Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa, Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej, Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Łódzka, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny ze Szczecina. W targach wzięło udział także kilka kół naukowych, które zaprezentowały nowe projekty: samochód wodorowy, łódź solarną, bolidy czy motocykle.

targi-kompozyt-expo-2024-74

Nowe formaty spotkań

Podczas targów Anne-Carole Barbarin z JEC Group przybliżyła zwiedzającym szczegóły nowego wydarzenia. Konferencja JEC Forum Central Europe po raz pierwszy odbędzie się 17-18 września 2025 r. w Krakowie i będzie organizowana naprzemiennie co dwa lata z Targami Kompozyt-Expo.

Nowy format pozwoli na jeszcze bardziej dopasowane spotkania dostawców z klientami i zdobywanie najnowszej wiedzy prosto od specjalistów z całego świata.
Podwójne zaproszenie

- To była zdecydowanie wyjątkowa edycja - znakomita frekwencja zwiedzających oraz bardzo pozytywne opinie wystawców, którzy chwalili się dziesiątkami konkretnych spotkań, które odbyli w ciągu dwóch dni targowych. Co roku do targów dołączają nowi wystawcy, a z większością firm znamy się już od lat, co sprawia, że spotykamy się w Krakowie jak w gronie dobrych znajomych. - podsumowuje Barbara Płuciennik, Project Manager wydarzenia.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na dwa wydarzenia - konferencję JEC Forum Central Europe 17-18 września 2025 oraz 14. edycję Targów Kompozyt-Expo 7-8 października 2026 r.

Do zobaczenia w Krakowie!

Reportaże

Forum