Police dobiły targu w Senegalu
Police zrealizują płatność w trzech transzach. Pierwsza z nich, w wysokości 3 mln dol., została zrealizowana w dniu podpisania umowy. Druga transza, opiewająca na sumę 19 mln dol., zostanie zrealizowana etapowo - pierwsza część zostanie wypłacona po uzyskaniu koncesji wydobywczej na małą kopalnię Lam Lam oraz po wydobyciu i sprzedaży do Polic 100 tys. ton fosforytów, natomiast druga część tej transzy zostanie zrealizowana po sprzedaży do Polic kolejnych 200 tys. ton fosforytów. Ostatnia transza, w wysokości 6,85 mln dol., zostanie zrealizowana po uzyskaniu ostatecznej koncesji poszukiwawczej na złoże Kebemer oraz dostarczeniu kolejnych 100 tys. ton fosforytów do Polic. Wartość całej transakcji, finansowanej ze środków własnych spółki, wynosi 28,85 mln dol.
Po przeprowadzeniu transakcji Police będą największym akcjonariuszem AIG. Drugim poważnym udziałowcem będzie spółka DGG ECO sp. z o.o., posiadająca 35 proc. udziałów, zaś pozostałe 10 proc. akcji należeć będzie do osób fizycznych. Przewaga w strukturze akcjonariatu gwarantuje polskiej spółce decydujący głos w organach korporacyjnych AIG SA oraz prawo do eksploracji i eksploatacji złóż fosforytowych, szacowanych na ponad 56 mln ton, oraz złóż ilmenitowych, szacowanych na ponad 1,5 mln ton.
Dzięki transakcji Police chcą zaoszczędzić w przyszłym roku na zakupie fosforytów ok. 30 mln zł. Ograniczenie kosztów zaś pozwoli na zwiększenie możliwości w zakresie działalności handlowej na światowych rynkach.
Ze względu na wczesną fazę działań, spółka nie podaje szacunkowego wpływu zakupu akcji na wielkość przychodów. W wydanym komunikacie spółka informuje o planach uruchomienia w Senegalu produkcji kwasu fosforowego.