Gospodarka o obiegu zamkniętym to nie tylko motto tegorocznych targów K 2019 lecz również wspólny mianownik współpracy pomiędzy polską firmą Zeroplast a austriackim producentem wtryskarek Wittmann Battenfeld.
Zeroplast opracowuje unikalne na skalę światową materiały na bazie biologicznej i mineralnej, dostosowane do potrzeb klienta lekkie compoundy bioplastiku oraz w 100% biodegradowalne, rozpuszczalne w wodzie tworzywa sztuczne do seryjnej produkcji przemysłowej metodą wtryskową.
Jak informują przedstawiciele polskiej firmy, produkowane przez nich biomateriały nadają się do recyklingu, są biokompatybilne, nie zawierają GMO i dodatków chemicznych.
- Wymyśliliśmy zrównoważony i uniwersalny materiał pochodzenia biologicznego - mówi Friedrich Breidenbach, CEO i współzałożyciel Zeroplast.
- Realizujemy na tej wystawie projekt związany z produkcją wyrobów z nowo wypromowanego przez naszą firmę surowca. Jest on w 100% biodegradowalny i w 100% pochodzenia naturalnego. Jest to opatentowany surowiec dedykowany przede wszystkim dla branży spożywczej i kosmetycznej - precyzuje Cezary Fabek, inżynier produkcji w firmie Zeroplast.
Listę i tematy wspólnych prac rozwojowych czyta się jak koncert życzeń dla klientów z branży kosmetycznej, spożywczej i zabawkarskiej. Jest to możliwe zarówno dzięki współpracy polskiej firmy z wiodącymi instytucjami badawczymi i uczelniami jak i specjalistycznej wiedzy Wittmann Battenfeld w dziedzinie formowania wtryskowego.
Według wstępnych założeń, uzgodnionych przez szefów współpracujących firm: Michaela Wittmanna i Friedricha Breidenbacha, na targach K 2019 zaprezentowano nie tylko pionierską koncepcję wytwarzania opakowania z materiału Zeroplast, ale także rozwiązanie gotowe do wprowadzenia na rynek.
- W trakcie całego procesu rozwoju koncentrowaliśmy się na spełnieniu wymagań naszych klientów przemysłowych, co jest niezbędne do zastosowania w rzeczywistych warunkach konkurencji. Myślę, że w tym zakresie odnieśliśmy sukces. Rozwiązania są trwałe tylko wtedy, gdy można je wprowadzić na rynek w szerokim zakresie i zastosować w dużej liczbie urządzeń. Tylko zintegrowane, przemyślane i efektywne kosztowo mieszanki materiałowe i procesy produkcyjne mają na to szansę - mówi Breidenbach.
Podczas targów na wtryskarce elektrycznej EcoPower 240 / 1100H / 130L Combimould zaprezentowano na żywo proces produkcji słoików kosmetycznych z pokrywkami, wykonanych z kompoundu Zeroplast składającego się z nie więcej niż 3 składników. Combimould jest technologią multikomponentu oferowaną przez firmę Wittmann Battenfeld.
Jak twierdzą przedstawiciele Zeroplast, materiał może być poddawany recyklingowi bez utraty jakichkolwiek właściwości fizycznych.
Ciekawostką konstrukcyjną jest wykorzystanie wtryskarki 2-K w której słoik wykonywany jest wtryskiem z jednostki podstawowej a pokrywka opakowania z jednostki umieszczonej w konfiguracji L. Z wtryskarką współpracuje w pełni zintegrowany z nią robot Wittmann W842pro, którego zadaniem jest odebranie i wypraski a także naklejenie na spodzie słoika etykiety informacyjnej. System uzupełnia robot Wittmann W818, który przejmuje wypraski od robota W842.
Według uproszczonej oceny cyklu życia (Streamlined Life Cycle Assessment - LCA), materiał firmy Zeroplast wykazuje znacznie lepszą efektywność środowiskową niż powszechnie dostępne tworzywa sztuczne w większości badanych kategorii.
- Musimy pokazać użytkownikom naszych produktów, że naprawdę jesteśmy innowacyjni i że zmieniamy bardzo wiele - podsumowuje współpracę z firmą Zeroplast Bogdan Zabrzewski, szef polskiego oddziału Wittmann Battenfeld.