Jeśli zajmujemy się specyfikacją rur z tworzyw sztucznych w systemach kanalizacyjnych i odwadniających, normy EN gwarantują niezbędną pewność i spokój. Dzięki jasno określonym wytycznym dotyczącym ich zastosowania, pomagają one również w określaniu właściwych produktów i eliminowaniu ryzyka, dlatego też uznane organizacje, takie jak Europejskie Stowarzyszenie Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych (TEPPFA), traktują je bardzo poważnie. Normy EN gwarantują wysoki poziom powtarzalności i jakości produktów, dlatego też Stowarzyszenie TEPPFA zapewnia, że wszyscy jego członkowie spełniają w pełni te wymagania.
Co się z tym wiąże?
Aby uzyskać dopuszczenie, produkt danego wytwórcy musi zostać poddany serii rygorystycznych badań i prób w celu sprawdzenia zgodności z normą. Obejmują one badanie typu zarówno surowca jak i produktu. Producent wykonuje regularne kontrole partii produktów, które obejmują szereg badań w tym odporność na ciśnienie wewnętrzne, sztywność obwodową, stabilność termiczną, a również wygląd i kolor.Producent jest zobowiązany do przechowywania szczegółowej dokumentacji procesu produkcyjnego i wyników badań i udostępnienia jej w przypadku kontroli. Wszystkie zbadane właściwości produktu zawarte są w deklaracji właściwości użytkowych, którą producent jest zobowiązany udostępnić klientowi. Oznacza to, że inżynierowie mogą być pewni jakości stosowanych produktów - co jest istotne przy projektowaniu i wykonywaniu sieci kanalizacyjnych lub odwadniających.
Istnieje wiele norm dotyczących rur i kształtek z tworzyw sztucznych stosowanych w sieciach wodno-kanalizacyjnych. Poniżej przedstawiono najważniejsze z nich wraz z krótkim podsumowaniem ich treści.