
Spalarnia powstanie w dzielnicy Karolin. Inwestycja będzie w całości sfinansowana przez akcjonariuszy spółki - SITA Polska i Marguerite Waste Polska oraz konsorcjum banków Pekao SA, PKO BP i BGK. Miasto będzie się ponadto ubiegać o dotację UE w ramach PO Infrastruktura i Środowisko w wysokości 352 mln zł.
Korzyści, jakie miasta czerpią z formuły partnerstwa publiczno-prywatnego, są spore - zyskują przede wszystkim długoterminową gwarancję ceny. Jest to dość powszechnie stosowany model współpracy samorządów i prywatnych operatorów w UE. Połowa spalarni zarządzanych przez Suez Environnement, do której należy SITA Polska, została wybudowana w ten sposób.
Budowa poznańskiej spalarni została powierzona konsorcjum Hitachi Zosen Inova oraz Hochtief Polska. Energia cieplna powstająca w wyniku spalania będzie odbierana przez firmę Dalkia Poznań SA, natomiast energia elektryczna trafi do sieci energetycznej. Przychody ze sprzedaży energii zasilą kasę miasta.
Poznański obiekt to nie jedyna inwestycja tego typu powstająca właśnie w polskich miastach. Spalarnia o wydajności 180 tys. ton, która będzie obsługiwać region kujawsko-pomorski, powstanie w Bydgoszczy. Podobne obiekty powstaną w najbliższych latach między innymi w Białymstoku, Szczecinie i Koninie.