Jeśli chodzi o recykling tworzyw sztucznych, aspiracje i rzeczywistość często się rozmijają. Dzieje się tak dlatego, że polimery pozyskiwane ze źródeł wtórnych miewają bardzo rozbieżne i niestabilne parametry techniczne. Aby uzyskać niezbędną ilość recyklatu, należy korzystać z wielu źródeł. Na targach K 2022 firma KraussMaffei zademonstrowała, jak przy wykorzystaniu technologii Direct Compounding Injection Molding (DCIM) z trzech recyklatów o różnej lepkości stworzyć nowy materiał o powtarzalnych właściwościach.
KraussMaffei skoncentrował swoją obecność na targach na rozwiązaniach obiegu zamkniętego, a wtryskarka z technologią DCIM odegrała w tym kluczową rolę. Technologia DCIM to połączenie wytłaczarki jednoślimakowej z wtryskarką. Jest ona przeznaczona do gramatury wtrysku od 50 do 2000 gramów i tym samym uzupełnia sprawdzony od 20 lat system IMC (Injection Molding Compounder, wtryskarka z wytłaczarką dwuślimakową), który jest atrakcyjny ekonomicznie przy gramaturach zaczynających się od 1500 g.
Znacząca oszczędność kosztów dzięki DCIM
Obecne wysokie koszty polimerów powodują, że przetwórcy tworzyw sztucznych rozglądają się za tańszymi alternatywami. Proces DCIM (Direct Compounding Injection Molding) wychodzi naprzeciw takim poszukiwaniom. Dzięki wytłaczarce z profesjonalnym systemem grawimetrycznego dozowania i mieszania możliwe jest przygotowanie indywidualnej mieszanki termoplastycznej wzbogaconej o modyfikatory, wypełniacze i substancje stabilizujące tworzywo. Tak wymieszana i uplastyczniona masa jest podawana bezpośrednio do procesu formowania wtryskowego.
Technologia DCIM firmy KraussMaffei pozwala zaoszczędzić cenny czas cyklu i obniżyć koszty materiału nawet o 50%. Nie ma potrzeby schładzania masy i regranulacji, redukujemy też koszty związane z zewnętrznym magazynowaniem (średnio około 0,6 €/kg) i uzyskujemy maksymalną kontrolę nad stosowanymi materiałami.
W przypadku DCIM wytłaczarka jednoślimakowa jest zainstalowana bezpośrednio nad jednostką wtryskową standardowej wtryskarki (zazwyczaj z serii GX). Obie maszyny produkują w trybie przerywanym, co oznacza, że wytłaczarka zatrzymuje się po osiągnięciu objętości wtrysku dla kolejnego cyklu.
W przypadku aplikacji targowej trzy materiały z recyklingu są dodatkowo mieszane z masterbatchem, dodatkiem stabilizującym i miką tlenku żelaza jako wypełniaczami. Ostatni z nich powoduje skrócenie czasu chłodzenia nawet o dziesięć procent. Przekształcenie sześciu pojedynczych składników w jednorodny stop, odbywa się za pomocą specjalnego ślimaka wytłaczarki. Ma on zoptymalizowaną konstrukcję i wyjątkowo dużą długość. Stosunek długości do średnicy wynosi zwykle około 17-23 L/D (standardowe wtryskarki), ale w przypadku DCIM jest to imponujące 30 L/D.
Na stoisku targowym, stworzone w ten sposób nowe tworzywo było wykorzystywane do produkcji praktycznych pięcioczęściowych składanych skrzynek wielokrotnego użytku. Czas cyklu produkcji w tym wypadku wynosił około 35 sekund.