Testy wytrzymałości: statyczne – przeprowadzane na maszynie wytrzymałościowej oraz dynamiczne – wykonane z użyciem młota udarnościowego, to najlepsza forma bieżącej kontroli produkcji oraz weryfikacji parametrów wykorzystywanego w jej procesie materiału.
Poszukiwanie nowych alternatyw dla oferty produktowej skłania przetwórców do modyfikowania składu tworzyw. Z zamysłem odtworzenia pożądanych właściwości wskazanego produktu w PlastigoLab poddano badaniu dwuelementowy pojemnik kosmetyczny. Jego zaletą była wyjątkowa lekkość zamykania. Dzięki weryfikacji składu tworzywa zidentyfikowanego metodą spektroskopii FTIR w podczerwieni, udało się ustalić jakim domieszkom badany produkt zawdzięczał swoje właściwości. Na tej podstawie możliwe było odtworzenie jego składu i w konsekwencji wdrożenie do produkcji detalu w lekko zmodyfikowanej postaci, ale wyższej jakości. Badanie z wykorzystaniem spektrometru FTIR pozwala na precyzyjne określenie składu tworzywa oraz identyfikację zawartych w nim domieszek.
Największą zaletą identyfikacji składu tworzywa w podczerwieni (ale i innych substancji w postaci stałej, gazowej i ciekłej) jest szybkość jego wykonania oraz możliwość wykorzystania do weryfikacji niewielkiej ilości tworzywa (ok. 0,01 g). Dzięki modyfikowaniu składu wytwarzanych produktów, wpływanie na ich cechy jakościowe staje się niezwykle proste i opłacalne.
Jak podkreślają przedstawiciele Plastigo, specjalnością częstochowskiego ośrodka badawczego jest diagnoza problemów związanych z tworzywami termoplastycznymi oraz elastomerami. W ofercie dostępnych jest ponad 30 rodzajów badań, prowadzonych z wykorzystaniem profesjonalnej aparatury badawczej. Urządzenia dostępne w PlastigoLab, to m.in. uniwersalna maszyna wytrzymałościowa Zwick/Roell, spektrometr FTIR ThermoScience iS5, młot Charpy'ego Zwick/Roell, twardościomierz Shore’a A i D Zwick/Roell, plastometr obciążnikowym Zwick/Roell, mikroskop stereoskopowy inspekcyjny z systemem rejestracji wideo, waga analityczna i wagosuszarka Radwag, połyskomierz dwukątowy IGS oraz spektrofotometr x-Rite.
Pracy w laboratorium Plastigo można się przyjrzeć oglądając materiał wideo przygotowany przez częstochowską firmę.