Wysokie temperatury przetwórstwa
Temperatury powyżej 350 st. C mogą powodować odpuszczenie cieplne niektórych rodzajów stali. W wysokich temperaturach działanie wszelkich związków chemicznych powodujących korozję jest też bardziej intensywne. Dotyczy to szczególnie poliamidów.
Stosowanie regranulatu w różnej postaci
Stosowanie przemiałów powoduje przyspieszone zużywanie układu, szczególnie w strefie zasypu. Spowodowane jest to mieleniem nieregularnych kawałków tworzywa przez zwoje ślimaka, co daje w efekcie duże obciążenie mechaniczne i erozję zwojów.
Warstwa bi-metalu uszkodzona przez niewłaściwy montaż głowicy cylindra
Innym aspektem stosowania przemiałów jest ich niejednorodność. Frakcje lżejsze w postaci proszku uplastyczniają się za szybko, często tuż za zasypem. Większe kawałki długo pozostając ciałem stałym blokują strefę sprężania i utrudniają przepływ tworzywa przez ślimak. Często też tworzywo przylepia się do za wcześnie roztopionego proszku tworząc złogi i stagnację tworzywa. Zalegające złogi mogą z czasem powodować korozję rdzenia ślimaka. W przypadku oderwania się złogu może blokować on przepływ tworzywa przez ślimak i powodować nieregularne dozowanie.
Adhezja stygnącego stopu do stali
W przypadku, gdy np. PC zastygnie na ślimaku, bardzo mocno przykleja się do jego powierzchni. Jeżeli ślimak jest azotowany, przy ponownym uruchomieniu wtryskarki tworzywo to, odklejając się od ślimaka, wyrywa warstwę azotowaną (przy przetwórstwie PC konieczne jest zawsze przeczyszczenie cylindra po pracy innym tworzywem). Podobne w działaniu są niektóre odmiany PET i POM.