Silna konkurencja w postaci państw azjatyckich, a w szczególności Chin, wysokie ceny ropy i surowców do produkcji w jeszcze większym stopniu zwiększają obciążenia finansowe przedsiębiorców. Z tego powodu w najbliższych latach wzrośnie liczba upadłości. W średnim i długim terminie potencjał rozwojowy przemysłu chemicznego przedstawia się optymistycznie.
Wraz ze wzrostem populacji i systematyczną poprawą warunków życia rośnie zapotrzebowanie na produkty o wyższej jakości. Nowe, wschodzące rynki azjatyckie stanowią silną konkurencję, a jednocześnie generują bardzo duży popyt. Azja stała się największym importerem produktów chemicznych.
Konkurencja jest szczególnie intensywna w przypadku artykułów podstawowych, gdyż głównym czynnikiem warunkującym sukces jest ograniczenie kosztów produkcji, a know-how jest mniej wymagane. Europejskie przedsiębiorstwa specjalizują się w bardziej zaawansowanym systemie produkcji, dostosowanym bezpośrednio do wymagań konkretnego klienta, który trudniej jest substytuować.
Czynnikiem mającym decydujący wpływ na koszty produkcji to koszty siły roboczej, zdecydowanie wyższe w Europie i Stanach Zjednoczonych niż na konkurencyjnych wschodzących rynkach. Utrzymanie silnej pozycji na rynku możliwe będzie tylko w przypadku koncentracji na innowacjach i oferowaniu produktów możliwie najlepszej jakości. Aktualnie europejski przemysł chemiczny jest potentatem w kwestii przeznaczania środków na badania i rozwój.
Wpływ kondycji przemysłu chemicznego na bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorstw
Jednym z istotniejszych zagadnień uwarunkowanych dynamiką rozwoju rynku jest bezpieczeństwo transakcji, mające fundamentalny wpływ na przepływ towarowy. Zdolność do zachowania płynności finansowej i realizacji transakcji w dobie globalnego rozprzestrzenienia łańcucha przepływu towarowego jest krytycznym aspektem działalności firmy. Istotne pytania to: jakie zagrożenia i możliwości wiążą się z prowadzeniem wymiany handlowej z poszczególnymi krajami, a także jakimi metodami można zarządzać własnym ryzykiem w celu skutecznego włączenia się do globalnego obrotu? Badanie przeprowadzone przez firmę Atradius uwzględniło także takie parametry charakteryzujące przemysł chemiczny poszczególnych państw jak zwyczaje i praktyki związane z regulacją należności.