
Na plan pierwszy w raporcie PIPCh wysuwają się koszty ponoszone przez firmy w związku z działaniami na rzecz ochrony środowiska, które stanowią często znaczący składnik całości struktury kosztów przedsiębiorstw. Najczęściej ponoszone koszty wynikają z uiszczania opłat za korzystanie ze środowiska oraz zagospodarowania odpadów, prowadzonego monitoringu oraz realizowanych działań inwestycyjnych w obszarze ochrony środowiska.
W ubiegłym roku koszty korzystania ze środowiska poniesione przez firmy ankietowane przez Izbę wyniosły 101 mln zł. Koszty te można podzielić na dwie zasadnicze grupy: koszty bezpośredniego korzystania ze środowiska (opłaty z tytułu poboru wód, emisję substancji gazowych i pyłowych do powietrza, odprowadzanie ścieków oraz składowanie odpadów na składowiskach) oraz koszty pośredniego korzystania ze środowiska (opłata produktowa związana z przekazywaniem odpadów do zagospodarowania oraz oczyszczaniem ścieków przez inne podmioty gospodarcze). Do tych obciążeń dochodzą również koszty związane m.in. z monitoringiem środowiskowym oraz realizacją działań inwestycyjnych przyczyniających się do minimalizacji oddziaływania na środowisko.
Struktura udziału poszczególnych rodzajów opłat za korzystanie ze środowiska w 2013 roku jest porównywalna do lat ubiegłych. Niezmiennie największe obciążenie finansowe stanowią opłaty z tytułu wprowadzania gazów i pyłów do powietrza (46 proc.), zaś kolejne miejsca pod względem kosztów zajmują: odprowadzanie ścieków (22 proc.), składowanie odpadów (17 proc.) oraz pobór wód (15 proc.)
Ważną pozycję w przypadku kosztów korzystania ze środowiska stanowi opłata produktowa odprowadzana do Urzędu Marszałkowskiego w przypadku nieosiągnięcia wymaganego poziomu odzysku i recyklingu. Jak podaje PIPCh wśród opakowań wprowadzanych wraz z produktem na rynek i poddawanych odzyskowi i recyklingowi opakowań największy udział mają opakowania z tworzyw sztucznych (29 proc.), opakowania z drewna (23 proc.) oraz opakowania z papieru i tektury (22 proc.). Natomiast najmniejszy udział stanowią opakowania z aluminium (4 proc.) oraz opakowania ze szkła (3 proc.).
Warto także wspomnieć o karach pieniężnych, które zapłaciły przedsiębiorstwa przekraczające warunki korzystania ze środowiska. W 2013 roku spośród wszystkich ankietowanych firm pięć poniosło kary z tytułu wprowadzenia gazów lub pyłów do powietrza oraz emisji hałasu. Ponadto dwa przedsiębiorstwa zostały obciążone karami podwyższonymi.
Zgodnie z Ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska przez emisję rozumie się wprowadzenie bezpośrednio lub pośrednio, w wyniku działalności człowieka, do powietrza, wody, gleby lub ziemi substancji lub energii, takich jak ciepło, hałas, wibracje i pola elektromagnetyczne. W przypadku emisji substancji do powietrza emisje ogółem były niższe o 0,6 proc. aniżeli w roku poprzednim. O 19 proc. spadła emisja dwutlenku siarki, o 8 proc. spadła emisja tlenków azotu, o 12 proc. ograniczono emisję pyłów ogółem, zaś o 12,1 proc. - lotnych związków organicznych. Natomiast o 4 proc. wzrosła emisja dwutlenku węgla. Jest to jednocześnie gaz, który stanowi 99,56 proc. globalnej emisji.
Na niemal niezmienionym poziomie pozostawał w ub.r. pobór wód. Nieznacznie - o 0,1 proc. - wzrosła ilość odprowadzonych ścieków. W stosunku do roku 2012 odnotowano spadek ładunku w ściekach takich zanieczyszczeń, jak substancje chloroorganiczne (-99,1 proc.), metale ciężkie (-82,8 proc.), fenole (-29,8 proc.), fluorki (-24,2 proc.) czy azot azotanowy (-12,5 proc.).
W porównaniu z rokiem 2012 w roku ubiegłym o blisko 16 proc. zmniejszyła się ilość wytworzonych przez ankietowane firmy odpadów, przy czym ilość wytworzonych odpadów niebezpiecznych wzrosła o 7 proc. Po raz kolejny odnotowano wzrost ilości odpadów poddanych odzyskowi (o 0,6 proc.) i zmniejszenie ilości składowanych odpadów - w tym przypadku spadek wyniósł aż 26 proc.