
"Drzewko za butelkę" to nazwa akcji zainicjowanej w 2003 r. przez firmy chemiczne realizujące Program "Odpowiedzialność i Troska". Jej ideą jest zbieranie zaśmiecających otoczenie butelek PET. Zebrane butelki zastępowane są potem nowo sadzonymi drzewkami.
W tym roku w całej Polsce 29 444 dzieci zebrało łącznie 1,56 mln butelek. W zamian za zużyte opakowania PET posadzono 1912 drzewek. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, iż do wyprodukowania 1 tony papieru trzeba ściąć średnio 17 drzew. Butelki zebrane podczas akcji "Drzewko za butelkę" utworzyłyby łańcuch o długości równej drodze z Torunia do Lublina (375 kilometrów).
W tym roku zakończyła się już jego szósta edycja imprezy. Honorowy Patronat nad akcją objął Minister Środowiska. "Drzewko za butelkę" odbywało się w Nowej Sarzynie, Bydgoszczy, Warszawie, Wieluniu, Puławach, Włocławku, Tarnowie, Kędzierzynie Koźlu, Brzegu Dolnym oraz w Miszewie k. Gdańska.
W akcji uczestniczyły takie firmy jak: Zakłady Chemiczne ZACHEM S.A., Hamburska Spółka Handlowa HSH w Warszawie, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku, Zakłady Azotowe Puławy, ANWIL, Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, Branżowa Organizacja Odzysku, Petrochemia- Blachownia, Zakłady Azotowe Kędzierzyn, WARTER, Brenntag Polska, PCC Rokita, Zakłady Chemiczne Organika - Sarzyna, Ashland Poland, Zakład Produkcji Żelkotu w Miszewie.
- Do wzięcia udziału w akcji zapraszani są wszyscy realizatorzy Programu "Odpowiedzialność i Troska" oraz społeczności lokalne z miejscowości, gdzie firmy realizujące Program prowadzą swoją aktywność gospodarczą. Firma - Realizator ogłasza konkurs dla klas lub grup przedszkolnych lub szkół, polegający na zebraniu jak największej ilości pustych butelek PET. W zamian za zebrane butelki, które trafiają do recyklingu, przedszkolaki i uczniowie otrzymują sadzonki drzew, które sadzą w wybranych przez siebie miejscach - tłumaczy Joanna Kowalska. - Dzięki temu nie tylko upiększają własne otoczenie, ale dają też wyraz swego zaangażowania w ochronę środowiska naturalnego. Akcja ta łączy walory edukacji ekologicznej, aktywności społecznej, dbałości o środowisko naturalne i o własną gminę. Stanowi również płaszczyznę integracji firm realizatorów Programu "Odpowiedzialność i Troska", placówek oświatowych, władz samorządowych - kończy Joanna Kowalska.