Rozmowa z Clemensem Willée

Jakie osiągnięcia na polu opakowań z tworzyw sztucznych przyniosły firmie Mauser największe uznanie?
Jestem szczęśliwy, że mogę powiedzieć, że iż w ciągu naszej całej historii wprowadzane przez nas innowacje zainicjowały niemało przemian w przemyśle opakowań przemysłowych z tworzyw sztucznych.

Byliśmy jednym z pionierów, którzy sięgali po tworzywa sztuczne w projektowaniu opakowań przemysłowych. Tuż po wprowadzeniu pierwszych w pełni tworzywowych puszek do produktów do smarowania i chemikaliów w latach 60. ubiegłego wieku, Mauser zaprezentował swoją 120 litrową beczkę z tworzyw sztucznych z otwieraną pokrywą. Było to pierwsze z wielu innowacyjnych i nagrodzonych rozwiązań w dziedzinie opakowań z tworzyw sztucznych dostarczonych przez nas.

W 1977 r. wypuściliśmy na rynek jednoczęściową beczkę powstałą w technologii formowania rozdmuchowego, a jej następca z 1990 r. nawet dzisiaj stanowi jeszcze punkt odniesienia dla wszystkich tego rodzaju opakowań i jest międzynarodowym standardem.

Wprowadzając technologię wielowarstwową do beczek z tworzyw sztucznych w późnych latach 90. otworzyliśmy zupełnie nową erę zarówno w stosowaniu materiałów pochodzących z recyklingu jak i w dostarczaniu dodatkowych funkcjonalności takich pojemników.

W 2002 r. Mauser umieścił na rynku pierwsze trzywarstwowe beczki z przewodzącego tworzywa sztucznego do zastosowań ekstremalnych. W obszarze beczek z tworzyw udało nam się nawet zamienić w 2007 r. koło w kwadrat w naszej serii SquareDrum czy V-Press.

To tylko kilka przykładów naszego niezłomnego postanowienia, które ma na celu dostarczanie innowacji dla sektora przemysłowych opakowań z tworzyw sztucznych.

Mauser informuje, że skupia swoją uwagę na zarządzaniu całym cyklem eksploatacji przemysłowej opakowań. Firma rozwinęła nawet strategię o nazwie Eco – Cycle. Czym jest Eco – Cycle?
Jak zostało powiedziane, Eco – Cycle to strategia dotycząca zarządzania cyklem życia opakowania przemysłowego. Dostarczając przez dekady zarówno ekonomiczne jak i przyjazne środowisku rozwiązania opakowaniowe stwierdziliśmy, że nie powinniśmy w naszej działalności skupiać się tylko na wytwarzaniu nowych opakowań. Za sprawą przejęcia firmy National Container Group w 2004 r. zaczęliśmy rozwijać firmę w kierunku stania się kompletnym usługodawcą - zarządzanie całym cyklem życia opakowań przemysłowych w sposób bardziej zrównoważony jest tego przykładem.

Strategia Eco – Cycle bazuje na pięciu filarach, pokrywając cykl życia produktu od jego rozwoju do końcowego zużycia. Te filary bazują na zasadzie 5R. Oto one:
Renew – chodzi o to, by być pionierem w dziedzinie badania materiałów na przyszłość,
Reduce – minimalizować wykorzystanie surowca, zużycie energii i oddziaływanie na środowisko,
Recollect – uczestniczyć w światowym systemie zbiórki opakowań przemysłowych,
Reuse – troszczyć się o wielokrotne wykorzystanie opakowań, ich powtórne użycie,
Recycle – dbać o zamknięcie cyklu, poprzez zagwarantowanie materiałowi nowego życia.

Na pewno więc podejście Eco-Cycle jest osadzone w naszej kompleksowej strategii zrównoważonego rozwoju. Więcej informacji na ten temat, jego sukcesu rynkowego będzie można uzyskać odwiedzając nas na zbliżających się targach interpack 2011.

Czytaj więcej:
Rynek 1145
Wywiad 299