Rynek potrzebuje zrównoważonych rozwiązań

Rynek potrzebuje zrównoważonych…

Rozmowa z Tomaszem Korzeniem, współwłaścicielem firmy T&F Plast Trade

Firma T&F Plast Trade istnieje na rynku od prawie 30 lat i posiada bardzo szeroki zakres działalności. Proszę powiedzieć, od jakiego sektora biznesowego wszystko się zaczęło? Na czym, jako firma, głównie się skupiacie?

Po przemianach ustrojowych w Polsce branża przetwórstwa tworzyw sztucznych zaczęła rozwijać się bardzo dynamicznie. W tym okresie rozpoczęliśmy nasze działania we wspomnianym obszarze. Po krótkim czasie okazało się, że firmy przetwórcze potrzebują nowych technologii i urządzeń, aby móc konkurować z towarami importowanymi. Czerpiąc z doświadczenia jednego z naszych partnerów, rozpoczęliśmy działania polegające na sprzedaży maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. W późniejszym okresie skoncentrowaliśmy się wyłącznie na maszynach stosowanych w sektorze opakowań giętkich.

Nadal dostarczamy technologie, maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Dużą wagę przywiązujemy do sektora recyklingu, którego udział w rynku znacznie wzrósł w ostatnich latach. Nasze działania skoncentrowane są na wspieraniu rynku recyklingu, w celu jak najlepszego ponownego wykorzystania zużytych opakowań z tworzyw.

W waszej ofercie widnieje wiele maszyn nowych oraz używanych: jakie technologie i urządzenia są flagowe dla waszej firmy?

Jako firma przedstawicielsko-handlowa współpracujemy ze sprawdzonymi i rzetelnymi dostawcami maszyn, posiadającymi wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji urządzeń. Nasi dostawcy zapewniają klientom wsparcie techniczne i serwis posprzedażowy. Realia rynkowe sprawiły, iż jednym z filarów działalności naszej firmy stał się również handel maszynami używanymi.

Najpowszechniejsze technologie w naszych działaniach to produkcja folii jedno- i wielowarstwowych metodą rozdmuchu, ich uszlachetnianie (nadruk, laminacja) oraz wykonywanie gotowych opakowań. Wspieramy naszych klientów, oferując systemy kontroli regulacji i grubości folii produkowanych metodą rozdmuchu proponowane przez firmę Kdesign - projektanta i producenta pierścieni Karat oraz systemów kontroli.

Uważamy za nasz ogromny sukces współpracę z firmą Fimic, która dostarcza automatyczne filtry laserowe stosowane w recyklingu tworzyw sztucznych. Istotną rolę w naszym portfolio odgrywają również maszyny oferowane przez grupę In.Pack, pozwalające zaoferować praktycznie każdy rodzaj opakowania wykonanego z PE, PP lub laminatów.

img-3710-kopia

Oferujecie nową metodę oględzin maszyn, e-inspekcję. Jak dokładnie przebiega taki proces?

Pomysł zrodził się w czasie pandemii, ze względu na obostrzenia wówczas obowiązujące. Inspekcja zdalna polega na oględzinach maszyny przez klienta poprzez połączenie wideo, co umożliwia obejrzenie maszyny w trakcie pracy i poznanie jej działania, parametrów pracy oraz stanu technicznego.

Poruszyliśmy temat maszyn oraz urządzeń. Proszę przybliżyć, z jakimi jeszcze firmami w tym temacie współpracujecie.

Nasza współpraca z dostawcami obejmuje cały proces przetwarzania tworzyw sztucznych, od granulatu do regranulatu.

Jeśli chodzi o produkcję folii, to od wielu lat współpracujemy z firmą CMG, producentem linii do wytwarzania folii LDPE i HDPE metodą rozdmuchu, jak również linii do produkcji tworzyw biodegradowalnych. Wspomniana firma jest też właścicielem marki MAM, specjalizującej się w produkcji urządzeń do wysokowydajnej produkcji maszyn do folii HDPE. Ciekawostką jest, że firma dostarcza maszyny do wytwarzania folii HDPE o grubości nawet 4 mikronów przy prędkości wytłaczania ponad 200 m/min.

Naszym partnerem na rynku polskim jest także grupa In.Pack, skupiająca kilku producentów automatów do produkcji opakowań - są to tak sprawdzone marki jak: SCAE, Amutec, Mobert, Karlville.

Mocną stroną naszego portfolio jest możliwość oferowania systemów kontroli grubości folii zaprojektowanych i wykonanych przez niemiecką firmę Kdesign. Rozwiązania zastosowane w pierścieniach chłodzących model Karat pozwalają na optymalne wykorzystanie wydajności wytłaczarek zainstalowanych na liniach do produkcji folii.

Kładąc nacisk na ochronę środowiska i powtórne wykorzystanie tworzyw sztucznych, aktywnie działamy w branży recyklingu, współpracując z takimi firmami jak Tecnofer Ecoimpianti, produkującą linie do mycia folii, czy Depur Padana Acque - będącą producentem kompleksowych systemów oczyszczania wody używanych w procesie mycia folii. Na szczególną uwagę zasługują wcześniej wspomniane automatyczne laserowe filtry Fimic, odznaczające się wysoką efektywnością oraz niskimi kosztami eksploatacji.

Nie można pominąć również firmy Tecnova, która jest wieloletnim producentem linii do regranulacji tworzyw sztucznych. Linie oferowane przez Tecnova są zawsze dopasowane do potrzeb klienta. Firma oferuje wytłaczarki - od małych stosowanych do zawracania odpadów poprodukcyjnych, do dużych o średnicy ślimaka wynoszącej nawet 250 milimetrów.