
Wskutek rewolucji łupkowej w USA dominującym surowcem dla krakerów parowych stał się etan. W odróżnieniu przetwórstwa surowców naftowych, kraking etanu pozwala uzyskać duże ilości etylenu, lecz niewielkie - propylenu. Ta zmiana wywarła duży wpływ na ceny propylenu w USA, bowiem wskutek ograniczonej podaży surowca jego ceny są znacznie bardziej chwiejne niż uprzednio.
Aby jednak zrównoważyć deficyt propylenu na rynku, wzrosła ilość surowca wytwarzanego z propanu metodą dehydrogenacji. Zdaniem ekspertów agencji Ceresana do 2021 ponad jedna trzecia amerykańskiego propylenu będzie uzyskiwana w ten sposób.
Głównym zastosowaniem propylenu jest produkcja polipropylenu. Według szacunków analityków, do 2021 roku zapotrzebowanie na to tworzywo w USA wzrośnie o 2 proc. Popularność PP wynika z możliwości szerokich zastosowań tego tworzywa, zwłaszcza w branży opakowaniowej. Wśród innych aplikacji polipropylenu wymienia się przede wszystkim włókna, tkaniny, części samochodowe, sprzęt elektroniczny i artykuły AGD.
Jeśli chodzi o inne zastosowania propylenu, to interesująca jest między innymi analiza rynku alkoholi oxo: butanolu i 2-etyloheksanolu. W USA do produkcji dwóch wymienionych związków używany jest butanal, wytwarzany z propylenu w procesie syntezy okso. Butanol jest używany do produkcji lakierów, środków zapachowych oraz do syntezy eterów i estrów. Z kolei 2-etyloheksanol jest m.in. stosowany do wyrobu plastyfikatorów. Zdaniem ekspertów sytuacja na rynku alkoholi oxo w najbliższym czasie nie powinna ulegać zmianie.
Analiza rynku innych pochodnych propylenu, jak również profil spółek produkujących i przetwarzających surowiec dostępna jest raporcie agencji Ceresana.