Koncern SABIC, czyli światowy potentat w branży tworzyw sztucznych zainteresowany jest inwestycjami w naszym kraju.
Już w styczniu przyszłego roku do Polski mogą przybyć wysocy przedstawiciele saudyjskiego koncernu SABIC Innovative Plastics na spotkanie z zarządem Nafty Polskiej, która w imieniu Skarbu Państwa zajmuje się prywatyzacją Azotów Tarnów, Ciechu oraz Zakładów Azotowych Kędzierzyn.
Podczas listopadowej wizyty ministra skarbu Aleksandra Grada na Bliskim Wschodzie przedstawiciele polskiego rządu i prezesi Azotów Tarnów, Ciechu i ZAK-u spotkali się m.in. z arabskimi funduszami inwestycyjnymi, w tym z będącymi w posiadaniu państwa sovereign wealth funds oraz z SABIC Innovative Plastics. Szefowie saudyjskiego koncernu wyrazili zainteresowanie udziałem w prywatyzacji polskiej branży chemicznej.
- Kraje Bliskiego Wschodu są bardzo zainteresowane polską chemią. Wśród nich także SABIC jest zainteresowany rozmowami o skonsolidowanej grupie chemicznej. Proszę tego nie traktować jako zdradzenia oferty handlowej. O tym właśnie dyskutowaliśmy podczas naszej wizyty w Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej i w Katarze. Wymieniam SABIC jako największą firmę, ale w gronie trzech innych dużych firm branżowych. Rozmowy były dość poważnie zaawansowane i zostały powtórzone podczas późniejszych rozmów premiera z przedstawicielami z tego regionu - mówi Jerzy Marciniak, prezes zarządu Azotów Tarnów.
Firma SABIC Innovative Plastics jest czołowym, światowym dostawcą materiałów termoplastycznych o 75-letniej historii. Obecnie firma, której wartość to kilka miliardów dolarów, prowadzi działalność w ponad 25 krajach i zatrudnia łącznie ponad 10,5 tys. pracowników na całym świecie.
SABIC Poland Sp. z o.o.
Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne
Polska