Automatyzacja rozpoczyna się w firmie Kellermann na etapie konstruowania. Dlatego inżynierowie dokonali tam standaryzacji większości tych stref narzędzia, które nie mają bezpośredniego udziału w procesie formowania. Takie części składowe jak płyty czy prowadnice są całkowicie zestandaryzowane. Kellermann skoncentrował się na ograniczeniu wielkości form do dwóch, trzech wariantów. Ponadto w przedsiębiorstwie istnieją wewnętrzne normy konstrukcji i specjalny katalog części znormalizowanych.
Formenbau Kellermann GmbH produkuje wysokiej jakości elementy z tworzyw sztucznych, takich jak obudowa filtra powietrza w Mercedes-Benz 220 CDI.
W 2004 roku firma wyposażyła dział NC w oprogramowanie VISI. Inżynierowie pracujący w Postbauer-Heng postawili więc również w zakresie CAM w całości na VISI. W wyniku dokonanego we wrześniu 2009 r. przejścia na wersję VISI 17, Kellermann dysponuje modułem CAM rozpoznawania właściwości modelu. Funkcję tę przejmuje w oprogramowaniu VISI moduł Technologia Compass. Rozpoznawanie właściwości przez Compass uważamy za centralną część składową naszej strategii automatyzacji.
- W ten sposób tworzymy niemal automatycznie programy 2- i 2,5-osiowe dla geometrii podstawowej takie jak otwory wiercone czy frezowane, które występują dość często także w budowie narzędzi - mówi Kellermann. - Ograniczamy w ten sposób ilość programowania i zmniejszamy możliwość popełnienia błędu w pozycjonowaniu.