
Początkowo materiał do recyklingu pochodzić będzie z poduszek powietrznych samochodów. Przerabiając odpad w tworzywo sztuczne Solvay chce wzmocnić swoje działania środowiskowe, dodając jednocześnie nowy produkt do oferty Solvay Engineering Plastics.
- Zapotrzebowanie na uzyskiwane niskim kosztem tworzywa wtórne wysokiej jakości wzrasta na wszystkich rynkach europejskich, ponieważ przetwórcy poszukują sposobu na uniezależnienie się od surowców kopalnych, których ceny są zmienne i mają tendencję rosnącą - mówi Peter Browning, szef Solvay Engineering Plastics. - Ponadto do końca 2015 roku możemy spodziewać się ze strony Komisji Europejskiej rewizji prawodawstwa w zakresie odpadów. W ramach inicjatywy gospodarki cyrkularnej odbiorcy na rynku PA 6.6 spodziewają się nowych ustaw w zakresie ekodesignu i recyklingu. Większość z nich dostosowuje swoje produkty w taki sposób, aby do 2020 roku zawierały powyżej 20 proc. składników pochodzących z recyklingu.
Projekt Move4earth ma nie tylko pomóc w osiągnięciu tych celów, lecz także wskazać na potrzebę opracowania nowych rozwiązań w celu zredukowania ilości odpadów z tworzyw sztucznych.
- Ponad 70 proc. wszystkich poduszek powietrznych w Europie produkuje się z pokrytych silikonem nylonów, opartych na PA 6.6 - mówi Richard Bourdon, dyrektor projektu Move4earth. - Podczas gdy np. dyrektywa 2000/53/EC ustanawia wysokie cele w zakresie recyklingu i ponownego użycia materiałów używanych w pojazdach, brakuje odpowiedniego rozwiązania dla zużytych poduszek powietrznych. Naszym średnioterminowym celem jest ustanowienie efektywnego i zrównoważonego sposobu na ponowne wykorzystanie surowców i produkcję wysokiej jakości kompoundów PA 6.6 o właściwościach bliskich oryginalnemu tworzywu Technyl.
Opracowana przez Solvay technologia pozwala na oddzielenie powłoki od materiału bazowego, a w procesie recyklingu nie zachodzą znaczące straty materiału.